Image
Canva

Lielākā daļa aptaujāto jeb 44% Latvijas mazo un vidējo uzņēmumu (MVU) apgalvo, ka Euribor procentu likmes paaugstināšanās dēļ nav mainījuši investīciju plānus uzņēmējdarbībā, savukārt 31% vēl nogaida un vēro situāciju, liecina Luminor bankas veiktā uzņēmēju aptauja*. Tajā pašā laikā uzņēmēji atzīst, ka, visticamāk, būs jāsamazina izmaksas un 46% uzņēmēju to šogad jau sākuši darīt.

Lietuvā un Igaunijā uzņēmēji nedaudz retāk atbildējuši, ka Euribor neietekmē to biznesa investīciju plānus, 39% un 41% attiecīgi, savukārt Igaunijā uzņēmumi krietni biežāk norādījuši, ka vēl novēro situāciju – 38%, kamēr Lietuvā tā atbildēja ceturtā daļa aptaujāto.

Ceturtā daļa (25%) uzņēmēju Latvijā norāda, ka plāni ieguldīt uzņēmējdarbībā, visticamāk, būs jāmaina, taču apsvērumi ir dažādi – citi atlikuši projektus, kuru īstenošanai nepieciešams aizdevums, daži vērtē, vai investīcijas šobrīd vispār ir nepieciešamas, vēl citi – daudz rūpīgāk izvērtē nākotnes plānus. Visvairāk tā apgalvo uzņēmumi Lietuvā (14%), savukārt Latvijā un Igaunijā – attiecīgi 8% un 5%.

“Redzam, ka mazie un vidējie uzņēmēji spējuši pielāgoties pastāvošajiem ekonomiskajiem apstākļiem un vēlas turpināt savas ieceres, neskatoties uz straujo Euribor procenta likmes kāpumu, ko Eiropas centrālā banka sāka celt kopš pagājušā gada. Tomēr Latvijas uzņēmumi biežāk nekā kaimiņvalstīs (37% gadījumu) norādījuši, ka Euribor ietekmē domā par saistību samazināšanu vai izvērtē kredīta ātrāku atmaksu kā vienu no alternatīvām. Vienmēr aicinām uzņēmējus konsultēties ar banku, lai pieņemtu izsvērtāko un biznesa attīstībai atbilstošākos lēmumus. Lai veicinātu uzņēmumu attīstību, līdz gada beigām esam atcēluši komisijas maksas vairākiem aizdevumu veidiem,” stāsta Luminor mazo un vidējo uzņēmumu apkalpošanas vadītājs Mareks Gurauskas.

Latvijā vēlas taupīt mazāk, bet biežāk domā par kredītsaistību mazināšanu

Neskatoties uz to, ka lielākā daļa MVU nav atcēluši savus investīciju plānus biznesā, Euribor procenta likmes kāpuma dēļ daudziem jau ir nācies vai nāksies samazināt izdevumus. No tiem, kuri pārskatīs Euribor ietekmi, kaimiņvalstīs uzņēmēji daudz biežāk norāda, ka plāno ietaupīt vai samazināt izdevumus. Izmaksu samazināšanai plāno pievērsties vairāk nekā puse Igaunijas (53%) biznesa pārstāvju, kamēr Latvijā tikai aptuveni katrs ceturtais (27%) uzņēmējs, bet Lietuvā 38% MVU.

Tāpat, lai samazinātu izdevumus, 17% Igaunijas MVU un 24% Lietuvas uzņēmēju apgalvo, ka samazinās vai pilnībā plāno atmaksāt saņemto aizdevumu, kamēr Latvijā tie ir minētie 37%.

Tāpat uzņēmēji norādījuši, ka, pieaugot izmaksām, aptuveni katrs sestais (16%) Baltijas uzņēmums vēlas paaugstināt savu piedāvāto pakalpojumu vai preču cenu. Biežāk šādu risinājumu izvēlas Lietuvas (21%), retāk Latvijas uzņēmēji (13%).

*Luminor bankas aptauja veikta 2023. gada aprīlī sadarbībā ar pētījumu aģentūru Norstat, aptaujājot 750 mazo un vidējo uzņēmumu vadītājus Latvijā, Lietuvā un Igaunijā.

Papildu informācija:
Zelma Strupka
Luminor sabiedrisko attiecību projektu vadītāja
Tālr.: 29950107
E-pasts: Zelma.Strupka@luminorgroup.com

Saistītās ziņas

test wysiwyg
02.05.2024.

Par mums

Kļūt par biedru

Nesen meklētais

Dokumenti

Dokumenti - 0
Pages - 0

Skatīt vairāk