Pērn mājokļu iegādes izmaksas jaunajos projektos Baltijā augušas par 10 līdz 15%, tāpat palielinājušās cenas arī mājokļiem otrreizējā tirgū. Tomēr Latvijā iegādāties nekustamo īpašumu joprojām ir ievērojami izdevīgāk nekā Lietuvā un Igaunijā. Luminor bankas prognozes liecina, ka šobrīd tirgus ir stabilizējies un pirmajā pusgadā Baltijā cenas paliks nemainīgas. 

Pagājušajā gadā mājokļu tirgū bija vērojamas cenu svārstības. Ja gada pirmajā pusē tās viennozīmīgi palielinājās, vēlāk, augot dzīves dārdzībai un samazinoties iedzīvotāju pirktspējai, cenas vai nu stabilizējās, vai pat pazeminājās. Šī gada pirmajos mēnešos cenas ir stabilizējušās un paredzams, ka gada pirmajā pusgadā tās, visticamāk, noturēsies esošajā līmenī. Cenu prognozes ilgākam periodam ietekmē dažādi faktori, piemēram, ekonomiskie rādītāji – inflācijas rādītāji, algu līmenis, iekšzemes kopprodukts -, Eiropas Centrālās bankas lēmumi, kā arī energoresursu cenas turpmāk.

Palielinājies piedāvājums otrreizējā tirgū

Līdz ar ziņām par apkures izmaksu pieaugumu, sākot ar 2022. gada vasaru pieauga tirdzniecībā esošo mājokļu skaits. Visplašākais piedāvājums bija vērojams oktobrī un novembrī, savukārt gada beigās Latvijā un arī Igaunijā tas atkal nedaudz samazinājās. Salīdzinot pagājušā gada janvāri ar decembri, sludinājumu skaits nekustamo īpašumu portālos Latvijā auga par 80%, Igaunijā par 64%, Lietuvā – par 44%.

Mājokļiem otrreizējā tirgū vidējā cena par kvadrātmetru viszemākā ir Latvijā – 1040 eiro, kamēr Lietuvā – 1400 eiro, bet Igaunijā – 2500 eiro.

“Augstā inflācija un lielie komunālo maksājumu rēķini ziemas mēnešos, visticamāk, veicināja tādu mājokļu nonākšanu tirgū, kas līdz tam netika pilnvērtīgi izmantoti. Lai ietaupītu līdzekļus un samazinātu izdevumus, īpašnieki nolēma šādus dzīvokļus pārdot. Beidzoties apkures sezonai, piedāvājums atkal varētu samazināties. Kopumā vidējais tirgū pieejamo mājokļu skaits šogad varētu saglabāties pērnā gada līmenī,” prognozē Luminor privātpersonu kreditēšanas vadītājs Baltijā Kaspars Lukačovs.

Jaunajos projektos cenas stabilizējušās

Mājokļu cenas jaunajos projektos saglabājušās nemainīgas jau kopš 2022.gada otrās puses un, visticamāk, saglabāsies līdzšinējā līmenī. Jaunbūvēto dzīvokļu skaits Latvijā un Igaunijā varētu samazināties par aptuveni 10%, kamēr Lietuvā saglabāsies pērnā gada līmenī. Salīdzinot šī nekustamā īpašuma segmentu tirgu starp kaimiņvalstīm, Latvijā jauno projektu vidējā kvadrātmetra cena ir 2300 eiro, kas krietni atpaliek no izmaksām Lietuvā  – 2900 eiro un Igaunijā – 3400 eiro par kvadrātmetru.

“Jauno mājokļu cenu samazināšanās iespējamība šogad ir maz ticama. Tas saistīts ar augstajām būvniecības izmaksām un nepietiekamo piedāvājumu,” uzskata K. Lukačovs.

Papildu informācija:
Zelma Strupka
Luminor sabiedrisko attiecību projektu vadītāja
Tālr.: 29950107
E-pasts: Zelma.Strupka@luminorgroup.com

Saistītās ziņas

test wysiwyg
02.05.2024.

Par mums

Kļūt par biedru

Nesen meklētais

Dokumenti

Dokumenti - 0
Pages - 0

Skatīt vairāk