Teju divas trešdaļas jeb 64% Latvijas iedzīvotāju šobrīd neinvestē nekādos finanšu instrumentos. Turklāt lielākā daļa jeb 82% no viņiem arī turpmāk nav gatavi sākt investēt, liecina SEB bankas veiktā aptauja*. Visbiežāk no ieguldīšanas Latvijas iedzīvotājus attur brīvu naudas līdzekļu trūkums, nevēlēšanās riskēt ar investējamiem līdzekļiem, kā arī zināšanu trūkums.

Brīvu naudas līdzekļu trūkumu no finanšu ieguldīšanas attur vairāk nekā pusi jeb 59% respondentu, kas ir nedaudz vairāk nekā pērnā gada rudenī (56%).

Nedaudz vairāk nekā ceturtā daļa (26%) aptaujāto izvēlas neieguldīt savu naudu, jo investīcijas nevar garantēt peļņu, un šis ir ievērojams kāpums salīdzinājumā ar pērnā gada rudeni, kad vēlme pēc garantētas peļņas no investēšanas atturēja vien piekto daļu respondentu.

Savukārt 19% aptaujāto, kas ir par trīs procentpunktiem mazāk nekā pērnā gada rudenī, norāda, ka nevēlas ieguldīt savu naudu finanšu instrumentos, jo pieļauj, ka nākotnē gaidāms vēl lielāks kritums, kā rezultātā viņi riskē pazaudēt savu naudu.

“Salīdzinot SEB bankas klientus Baltijā, redzam, ka, pēdējo divu gadu laikā investoru skaits pieauga visās trīs valstīs. Turklāt tieši Latvijā pieaugums bija vislielākais – 2022. gadā privāto ieguldītāju skaits starp SEB Latvija klientiem bija par 69% lielāks nekā 2020. gadā. Igaunijā pieaugums ir 38%, bet Lietuvā – 29%. Tomēr Latvijā vēl joprojām ir viszemākais kopējais investoru skaits, ko var skaidrot arī ar to, ka Lietuvā un Igaunijā daudz vairāk vietējo uzņēmumu akcijas kotējas biržā un iedzīvotāji labprāt tajās iegulda naudu.

Arī pēc mūsu aptaujas datiem redzam, ka sabiedrība vēlas paturēt savus brīvos naudas līdzekļus ātri pieejamus, lai varētu tos izmantot nepieciešamības gadījumā. Proti, 21% aptaujāto norāda, ka šobrīd jūtas drošāk, turot brīvos līdzekļus norēķinu kontā vai krājkontā, bet 13% respondentu atzīst, ka nevar atļauties “iesaldēt” naudu uz ilgāku periodu. Tomēr jāpiemin, ka arī finansiāli sarežģītos apstākļos ir būtiski gan veidot uzkrājumu, gan, iespēju robežās, investēt, tādējādi ilgtermiņā vairojot naudas vērtību,”

norāda SEB bankas Finanšu plānošanas eksperte Elīna Kalniņa

Vienlaikus 14% Latvijas iedzīvotāju, kuri neplāno sākt investēt savus finanšu līdzekļus, atzīst, ka viņi neko nesaprot no ieguldīšanas. Šādu respondentu skaits ir samazinājies salīdzinājumā ar periodu pirms sešiem mēnešiem, kad tā norādīja 18% aptaujāto.

“Latvijas iedzīvotāju finanšu pratība arvien uzlabojas, ko redzam arī bankas ikdienā. Arī aptaujas dati apliecina, ka ir pieaudzis to iedzīvotāju skaits, kuri izprot investēšanas pamatprincipus. Noteikti savu lomu spēle tirgus dalībnieku izglītojošas aktivitātes un mūsdienīgie risinājumi. Sākt ieguldīt mūsdienās ir pavisam vienkārši un sākumā pietiek arī ar nelielām naudas summām, pat, sākot no viena eiro. Tomēr ļoti būtiski izvērtēt savu aktuālo finansiālo situāciju un saprast, cik daudz naudas līdzekļu iespējams novirzīt ieguldījumiem, neapdraudot citas savas finansiālās vajadzības,”

skaidro Elīna Kalniņa.

Lai iedrošinātu iedzīvotājus ieguldīt finanšu tirgos, SEB banka jau gandrīz divus gadus piedāvā īpašu Roboinvestorarīku mobilajā lietotnē. Uzņemoties konsultanta lomu, Roboinvestors var palīdzēt noteikt savu riska toleranci, pašreizējo finansiālo situāciju, kā arī piedāvāt piemērotākās iespējas naudas ieguldīšanai. Roboinvestoru izmēģinājuši jau vairāk nekā 116 tūkstoši klientu Baltijā un 13% no viņiem turpina ieguldīt. Pēdējā gada laikā ieguldītāju skaits, kuri izmanto Roboinvestoru, pieaudzis par 70%.

*Iedzīvotāju aptauju Latvijā pēc SEB bankas pasūtījuma 2023. gada februārī veica uzņēmums Norstat. Tajā piedalījās 1006 respondenti vecumā no 18 līdz 74 gadiem.

Papildu informācijai:
Jeļena Novaka, SEB bankas privātpersonu komunikācijas vadītāja – tālr. 29401327, jelena.novaka@seb.lv
Vairāk par SEB grupu Latvijā:
Twitter/SEB_Latvia, Facebook/SEB.Latvia, YouTube/SEBlatvia, LinkedIn/Seb-banka-latvia
www.seb.lv

SEB grupa ir vadošā finanšu pakalpojumu sniedzēja Ziemeļeiropā. Kā banka ciešām un ilgtermiņa attiecībām, SEB Zviedrijā un Baltijā piedāvā finanšu konsultācijas un plašu finanšu pakalpojumu klāstu. Dānijā, Somijā, Norvēģijā un Vācijā SEB darbības galvenā prioritāte ir korporatīvo un investīciju bankas pakalpojumu sniegšana uzņēmumiem un institucionālajiem klientiem. SEB grupas darbību starptautiskā līmenī apliecina pārstāvniecība 20 pasaules valstīs. Uz 2022. gada 31. decembri SEB grupas kopējie aktīvi veido 3 533 miljardus Zviedrijas kronu, kopējie aktīvi pārvaldīšanā – 2 123 miljardi Zviedrijas kronu. SEB grupā strādā 16 000 darbinieku. Vairāk par SEB grupu: www.sebgroup.com.

Saistītās ziņas

test wysiwyg
02.05.2024.

Par mums

Kļūt par biedru

Nesen meklētais

Dokumenti

Dokumenti - 0
Pages - 0

Skatīt vairāk