Pavasaris nereti ir tas laiks, kad iedzīvotāji vēlas pārskatīt un atjaunot savu garderobi, iegādājoties jaunu apģērbu, apavus un aksesuārus. Šogad to plāno darīt 63% Latvijas iedzīvotāju, liecina SEB bankas veiktā aptauja*. Aptuveni desmitā daļa jeb 11% respondentu šim mērķim veltīs līdz 50 eiro, vairāk nekā ceturtā daļa jeb 29% pavasara garderobes atjaunošanai novirzīs no 51 līdz 100 eiro, savukārt piektā daļa jeb 20% sabiedrības pavasara garderobes atjaunošanai veltīs no 101 līdz 150 eiro.

Nepilna piektā daļa jeb 18% Latvijas iedzīvotāju jaunas pavasara garderobes veidošanai tērēs no 151 līdz 200 eiro, savukārt 7% respondentu šim mērķim plāno atvēlēt vairāk nekā 200 eiro.

“Latvija atrodas tādos platuma grādos, kur varam piedzīvot visus četrus gadalaikus. Vienlaikus tas arī nozīmē, ka mums ir nepieciešams plašs apģērbu, apavu un aksesuāru klāsts, kas piemērots gan ziemas spelgonim, gan vasaras tveicei. Tāpēc skapja satura pārskatīšana pirms sezonas maiņas ir aktuāla lielākajai daļai iedzīvotāju. Aptaujas dati liecina, ka 82% respondentu plāno veikt pavasara skapja tīrīšanu. Vienlaikus gan skapja revīzija uzreiz nenozīmē jaunu iepirkšanos. Vairāk nekā trešā daļa jeb 35% Latvijas iedzīvotāju neplāno iegādāties jaunus pavasara garderobes elementus. Savukārt 2% respondentu norāda, ka pielāgos un pāršūs kādu no vecajiem apģērbiem. Taču lielākā daļa aptaujāto plāno iegādāties jaunu apģērbu, apavus, virsdrēbes un pavasara sezonai piemērotus aksesuārus,” aptaujas rezultātus komentē SEB bankas Finanšu plānošanas eksperte Elīna Kalniņa.

Visbiežāk iedzīvotāji meklē jaunu sezonai atbilstošu apģērbu un apavus – attiecīgi 42% respondentu plāno iegādāties jaunu apģērbu, bet 39% iegādāsies jaunus apavus. Nedaudz vairāk nekā piektā daļa jeb 22% Latvijas iedzīvotāju lūkos pēc jaunām virsdrēbēm, savukārt katrs desmitais aptaujātais plāno iegādāties jaunus pavasara sezonai piemērotus aksesuārus.

Vairāk nekā piektā daļa jeb 22% respondentu atzīst, ka pārskata sava skapja saturu katru sezonu, bet 16% aptaujāto – vismaz reizi gadā. Savukārt 44% iedzīvotāju skapja saturu pārskata vien laiku pa laikam, bet vienlaikus 18% respondentu norāda, ka neplāno veikt pavasara skapja tīrīšanu.

Veco apģērbu visbiežāk ziedojam labdarībai un atdodam radiem

Lai atjaunotu savu garderobi un rastu skapī vietu jaunam apģērbam, apaviem un aksesuāriem, nepieciešams atbrīvoties no veciem, nevajadzīgiem vai nederīgiem apģērbiem.

“Lielākā daļa jeb 58% Latvijas iedzīvotāju parasti apģērbu, apavus vai aksesuārus, kas pašiem vairs nav nepieciešamu, izvēlas ziedot labdarībai, savukārt 41% atdod radiem vai draugiem. Šāda pieeja ir ilgtspējīga, jo tādejādi tiek nodrošināta šo garderobes elementu atkārtota izmantošana, kas vienlaikus, samazinot jaunu pirkumu skaitu, arī mazina mūsu visu kopējo atstāto CO2 pēdu,” turpina Elīna Kalniņa,

piebilstot, ka katrs desmitais Latvijas iedzīvotājs vairs nevajadzīgos garderobes elementus izvēlas pārdot, tādējādi gūstot papildu ienākumus, ko var izmantot, piemēram, jaunu pavasara garderobes elementu iegādei vai kādam citam mērķim

Vienlaikus piektā daļa respondentu apģērbu, kas vairs nav piemērots valkāšanai ikdienā, glabā vasarnīcā vai lauku mājās, savukārt katrs trešais jeb 33% aptaujāto nevajadzīgo apģērbu vienkārši izmet.

* Iedzīvotāju aptauju Latvijā pēc SEB bankas pasūtījuma 2023. gada martā veica uzņēmums Norstat. Tajā piedalījās 1004 respondenti vecumā no 18 līdz 74 gadiem.

Papildu informācijai:
Jeļena Novaka, SEB bankas privātpersonu komunikācijas vadītāja – tālr. 29401327, jelena.novaka@seb.lv
Vairāk par SEB grupu Latvijā:
Twitter/SEB_Latvia, Facebook/SEB.Latvia, YouTube/SEBlatvia, LinkedIn/Seb-banka-latvia
www.seb.lv

SEB grupa ir vadošā finanšu pakalpojumu sniedzēja Ziemeļeiropā. Kā banka ciešām un ilgtermiņa attiecībām, SEB Zviedrijā un Baltijā piedāvā finanšu konsultācijas un plašu finanšu pakalpojumu klāstu. Dānijā, Somijā, Norvēģijā un Vācijā SEB darbības galvenā prioritāte ir korporatīvo un investīciju bankas pakalpojumu sniegšana uzņēmumiem un institucionālajiem klientiem. SEB grupas darbību starptautiskā līmenī apliecina pārstāvniecība 20 pasaules valstīs. Uz 2022. gada 30. jūniju SEB grupas kopējie aktīvi veido 4,113 miljardus Zviedrijas kronu, kopējie aktīvi pārvaldīšanā – 2,100 miljardi Zviedrijas kronu. SEB grupā strādā 16 000 darbinieku. Vairāk par SEB grupu: www.sebgroup.com.

Saistītās ziņas

test wysiwyg
02.05.2024.

Par mums

Kļūt par biedru

Nesen meklētais

Dokumenti

Dokumenti - 0
Pages - 0

Skatīt vairāk