Noteikto sankciju dēļ uzņēmējdarbība ar Krieviju un Baltkrieviju šobrīd un pārredzamā nākotnē teju vairs nebūs iespējama. Tajos atsevišķajos gadījumos, kad maksājumus joprojām iespējams veikt, gan uzņēmumiem, gan bankām ir jāveic rūpīgas papildus pārbaudes. Bankas Citadele sankciju eksperti veikuši piecu sankciju kārtu apkopojumu, lai uzņēmējiem būtu ērtāk orientēties jaunajā, sankciju ietvertā ģeopolitiskajā situācijā.
Efektīvas Eiropas Savienības sankcijas ir kritiskas miera atjaunošanai Ukrainā. Pie tam, ņemot vērā, ka sankciju pārkāpšana ir smags noziegums, par ko ir atbildīgi kā uzņēmēji, tā bankas, Citadele ir ieviesusi papildus pasākumus sankciju pārkāpumu risku novēršanai. Tostarp, kopš 4. aprīļa banka ir apturējusi juridisko personu maksājumus uz un no Krievijas un Baltkrievijas, izņemot atsevišķus gadījumus, kad šo maksājumu veikšana ar banku ir iepriekš saskaņota individuālā kārtībā.
“Kopš Krievijas uzsāktā kara pret Ukrainu ir pagājuši divi mēneši, un šajā laikā Ukrainas tauta piedzīvo neiedomājamas ciešanas un zaudējumus Krievijas veikto starptautisko noziegumu dēļ. Tāpat arī pret Krieviju un to atbalstošo Baltkrieviju noteiktās sankcijas ir dramatiski ietekmējušas to Baltijas valstu uzņēmēju ikdienu, kuri veic sadarbību ar šīm valstīm. Ir jāņem vērā, ka tirdzniecība ar Krieviju un Baltkrieviju ierobežojumu ziņā šobrīd ir pielīdzināma sadarbībai ar Ziemeļkoreju. Tādēļ maksājumu izpilde ar šīm valstīm prasa papildus laiku, kas atsevišķos gadījumos var aizņemt vairāk nekā nedēļu,”
informē Uldis Upenieks, bankas Citadele valdes loceklis atbilstības jautājumos.
Lai palīdzētu uzņēmējiem orientēties, kāda sadarbība ar Krieviju un Baltkrieviju vēl tehniski ir iespējama, bankas Citadele sankciju eksperti uzskaita galvenos ierobežojumus. Ja uzņēmējdarbība ir saistīta ar kādu no šīm nozarēm, aicinām veikt papildus izpēti par ierobežojumiem, iepazīstoties ar attiecīgajām ES regulām. Atsevišķiem ierobežojumiem ir spēkā pārejas periodi.
Ir aizliegta sadarbība ar 183 fiziskajām personām un 26 juridiskajām personām, kā arī šīm personām piederošajām vai to kontrolē esošajām juridiskajām personām. Šo personu finanšu līdzekļi ir jāiesaldē. Personas, pret kurām noteiktas sankcijas, taču ne to īpašumā vai kontrolē esošās juridiskās personas, ir atrodamas www.sanctionsmap.eumeklētājā.
Kā atsevišķs sankciju bloks jāņem vērā arī sankcijas, kas noteiktas pret Krievijā un Baltkrievijā iedibinātajām juridiskajām personām, kā arī Krievijas un Baltkrievijas pilsoņiem un rezidentiem, kuriem nav uzturēšanās atļaujas ES dalībvalstī, Eiropas Ekonomiskās zonas valstī (Islandē, Lihtenšteinā vai Norvēģijā) vai Šveicē. Šīm personām ar atsevišķiem izņēmumiem, cita starpā, kontā vienā kredītiestādē noguldījumu kopējā vērtība nedrīkst pārsniegt 100 000 eiro, kā arī aizliegts iegādāties vērtspapīrus, kas emitēti pēc 2022. gada 12. aprīļa. Papildus šādām ar Krieviju saistītām personām ir noteikti ierobežojumi dalībai publiskajos iepirkumos, kā arī tām ir aizliegts reģistrēt, nodrošināt juridisko adresi vai administratīvo adresi, kā arī pārvaldības pakalpojumus trastam vai līdzīgam juridiskam veidojumam, kam ir trasta dibinātāja vai labuma guvēja statuss, u.c.
Ņemot vērā šos plašos ierobežojumus, un lai novērstu sankciju riskus savā saimnieciskajā darbībā, Citadele aicina uzņēmējus veikt piecus soļus sankciju ievērošanai, pārbaudīt ES sankciju regulās to importētos vai eksportētos produktus, un iepazīties ar Finanšu nozares asociācijas mājaslapā publicēto informāciju šo soļu veikšanai: https://financelatvia.323.lv/news/pieci-soli-sankciju-ieverosanai-uznemumiem/.
Vēršam uzmanību, ka aizliegto preču eksports vai imports no Krievijas un Baltkrievijas, izmantojot trešās valstis, ir uzskatāms par sankciju apiešanu, par ko arī var iestāties kriminālatbildība.
Tāpat atgādinām, ka arī Krievija ir noteikusi vairākus ierobežojumus, kas arī var ietekmēt iespējas gan ES uzņēmēju darbībai šajā valstī, gan arī iespējas saņemt samaksu par sniegtajiem pakalpojumiem, ņemot vērā Krievijas noteiktos ierobežojumus izejošajiem maksājumiem ārvalstu valūtās.
Sankciju jautājumu gadījumā aicinām vērsties pie savas bankas.
Noderīgie materiāli par sankcijām ir apkopoti Citadeles mājas lapā: https://www.citadele.lv/lv/business/webinar-sanctions/
Par banku Citadele
Banka Citadele misija ir modernizēt banku nozari un sniegt privātpersonām un uzņēmējiem visā Baltijā vairāk iespēju. Banka Citadele ir otrā lielākā banka Latvijā pēc aktīviem un kredītportfeļa apjoma biznesa klientiem. 2021. gadā Baltijā jaunos aizdevumos Citadele izsniedza 1.1 miljardus eiro, kopējam kredītportfelim sasniedzot 2.7 miljardus, savukārt, depozītu apjoms uz 2021.gada beigām veidoja 3.8 miljardus eiro.
Līdztekus klasiskajiem bankas pakalpojumiem banka Citadele saviem klientiem piedāvā virkni jaunākās paaudzes finanšu tehnoloģijās bāzētu pakalpojumu, piemēram, mūsdienīgu lietotni, bezkontakta norēķinus un zibmaksājumus. Banka Citadele pirmā Baltijā sāka piedāvāt iespēju atvērt kontu ar selfiju, maksāt ar gredzenu un veikt pārskaitījumus uz mobilā tālruņa numuriem.
Bankas Citadele grupa tiek pārvaldīta no Latvijas. Tās meitas uzņēmumi un filiāles darbojas Latvijā, Lietuvā un Igaunijā.
Papildu informācija:
Kristīne Mennika
Korporatīvās komunikācijas vadītāja
AS “Citadele banka”
Tālr. 26528533
E-pasts: Kristine.Mennika@citadele.lv
www.citadele.lv