Finanšu pratība

Finanšu pratība

Finanšu pratība ir prasmes un zināšanas, kas cilvēkam ļauj pieņemt izsvērtus lēmumus par viņam pieejamajiem finanšu resursiem un pakalpojumiem.

 

Pamata līmeņa finanšu zināšanas nozīmē, ka cilvēks pārzina sava budžeta plānošanu, orientējas piedāvāto finanšu pakalpojumu klāstā un izprot to iespējamo riska līmeni, drošības aspektus, spēj salīdzināt dažādus piedāvājumus, lai noteiktu piemērotākos savām vajadzībām.

Finanšu pratības stratēģija

Lai paaugstinātu Latvijas sabiedrības finanšu pratības līmeni, asociācija piedalās

“Latvijas iedzīvotāju finanšu pratības stratēģija 2021.-2027. gadam” ieviešanā.

 

Finanšu pratība ir arī kopīga prioritāte ar Eiropas Banku federāciju, kas kļuvusi īpaši aktuāla līdz ar valstu robežu izzušanu globālajā finanšu tirgū. Eiropas Banku federācija veicina finanšu izglītību, izmantojot dažādus līdzekļus, tostarp vairākas publikācijas un iniciatīvas par finanšu pratību, tādējādi uzsverot nozares apņemšanos patērētājiem sniegt labāku izpratni par finanšu pakalpojumiem.

European Money Quiz

Lai uzlabotu finanšu pratību jauniešiem vecumā no 13 līdz 15 gadiem (7.-9.kl.), Eiropas Bankas federācija sadarbībā ar banku asociācijām 30 Eiropas valstīs organizē “European Money Quiz” viktorīnu.

 

Finanšu nozaru asociācija (Asociācija) kopā ar Junior Achievement Latvia un Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrību (LIZDA), aicina 7.-9.klases skolēnus (vecumā no 13 līdz 15 gadiem), reģistrēties Eiropas Banku Federācijas (EBF) “European Money Quiz” viktorīnai ar mērķi pārbaudīt zināšanas finansēs, matemātikā un kiberdrošībā.

 

 Jaunieši ir mūsu valsts nākotne, tādēļ viņu izglītošana finanšu pratības jautājumos ir garants valsts attīstības veicināšanai nākotnē. Risinājumu radīšana, kas palīdz vairot jauniešiem izpratni vai raisa interesi par finanšu pratības jautājumiem, ir mērķis uz kuru būtu nepieciešams virzīties nepārtraukti. Asociācija ir gandarīta par ‘’European Money Quiz’’ viktorīnas ikgadējo rīkošanu, kas palīdz izglītot bērnus un jauniešus jautājumos par finansēm, matemātiku un kiberdrošību -skaidro Asociācijas valdes priekšsēdētāja Sanita Bajāre.

 

“European Money Quiz” viktorīnu spēlē bezmaksas mācību platformā Kahoot!, un tā ietver jautājumus par finansēm, matemātiku, kiberdrošību un tiešsaistes banku. Lai palīdzētu skolēniem sagatavoties viktorīnai, ir izveidotas dažādas viktorīnas latviešu valodā un apkopoti mācību resursi. Skolotāji ir aicināti izmantot “Kahoot!”, lai palīdzētu skolēniem sagatavoties uzvarai, un celt skolnieku finanšu pratības līmeni. Asociācija ir izveidojusi dažādas viktorīnas latviešu valodā “Kahoot!” platformā, lai palīdzētu skolēniem uzlabot viņu finanšu pratības līmeni. Aicinām skolotājus arī ikdienas darbā izmantot viktorīnas, kas atrodamas šīs sadaļas beigās, lai padarītu mācību procesu interaktīvu un jautru.

 

Eiropas naudas nedēļa

Eiropas naudas nedēļa ir ikgadēja iniciatīva, kas veicina finanšu pratību visā Eiropā. Visas nedēļas garumā katru gadu martā 30 + valstīs notiek simtiem pasākumu, lai atzīmētu finanšu pratību Eiropā. Nedēļa ir tapusi, lai sakristu ar globālo naudas nedēļu un daudzām nacionālajām naudas nedēļām, kuras tiek aizvadītas visā Eiropā. Eiropas naudas nedēļu organizē valstu banku asociācijas visā Eiropā koordinējoties ar Eiropas banku federāciju. 2021. gadā Eiropas Naudas nedēļa paredzēta 22. – 26. martā.

 

Eiropas Banku federācija un Finanšu nozares asociācija kā tās biedri rūpējas par finanšu izglītību.

 

Kas ir Kahoot!?

Kahoot! ir bezmaksas mācību platforma skolotājiem. Kahoot! platforma ir pielāgota spēlei klasē, kas ļauj ne vien pārbaudīt skolnieku zināšanas, bet arī salīdzināt viņu veikumu. Spēle tiek demonstrēta uz lielā ekrāna, savukārt skolēni uz jautājumiem atbild savās ierīcēs. Kahoot! platformā skolotāji var gan paši veidot savas viktorīnas, gan izmantot jau esošās.

 

Vairāk par Kahoot!: www.kahoot.com vai www.kahoot.com/help

Ieskats “European Money Quiz” vēsturē

2022
2021
2020

Jau piekto gadu, lai izglītotu jauniešus vecumā no 13 līdz 15 gadiem (7.–9. klase) finanšu pratības jautājumos, Finanšu nozares asociācija organizēja “European Money Quiz” nacionālo viktorīnu, kurā piedalījās 22 klases no visas Latvijas.

 

Nacionālajā viktorīnā augstākos rezultātus uzrādīja Pāvilostas pamatskolas 9.klase ar skolotāju Āriju Paipu.

“Spilgtā atmiņā vēl bija iepriekšējā gada panākumi. Kopīgi atkārtojām iespējamās tēmas, paļāvos arī uz pašu skolēnu individuālo darbu. Rezultāts sniedz gandarījumu. Prieks par jauniešu zinātkāri un uzņēmību. Paldies viktorīnas rīkotājiem par iespēju izzināt ko jaunu un sacensties,” – stāsta Pāvilostas pamatskolas vēstures un sociālo zinību skolotāja Ārija Paipa.

Otrās vietas ieguvēji ir Viļānu vidusskolas 7.a klase, trešās vietas – Bērzaunes pamatskolas 8.klase, un ceturto vietu ieguvusi – Daugavpils 10.vidusskolas 8.a klase.

“Skolēniem šāda veida aktivitātes ir ļoti vajadzīgas. It īpaši tagad – pēcpandēmijas laikā. Divi gadi katram savā burbulī nav paskrējuši bez saviem pieskārieniem – jaunieši ir kļuvuši pasīvāki, nav vairs tik izteiktas azarta dzirksts. Šādas viktorīnas, konkursi, kopīgi pasākumi atkal ļauj saliedēt klases komandu. Jebkurš izaicinājums tikai mūs bagātina. Manuprāt skolēniem jāmācās pārvaldīt savas finanses ( lai arī tie ir pārs eiro nedēļā) jau no sākumskolas. Mūsdienu pasaulē arvien vairāk parādās digitālā nauda. Skolēniem jāmācās neapjukt, izvērtēt situācijas un iespējamos riskus,” – savā pieredzē dalās Viļānu vidusskolas 7.a klases audzinātāja Iveta Stabulniece.

“Jautājumi radīja azartu un ieinteresēja skolēnus diskutēt, pārliecināt vienam otru un vienoties par precīzāko atbildi. Šāda veida viktorīna palīdz skolēniem nepiespiestā veidā apgūt nepieciešamās zināšanas, veicina izpratnes veidošanos par aktualitātēm,” – stāsta Bērzaunes pamatskolas 8.klases audzinātāja Dace Saliņa.

“Skolēni pārbaudīja savas zināšanas sociālzinībās, matemātikā un datorikā. Viktorīnas jautājumi tieši saistīti ar reālo dzīvi. Kaut daži jautājumi bija grūti, uzskatām, ka veiksmīgi tikām galā ar uzdevumiem,”– par klases panākumiem stāsta Daugavpils 10.vidusskolas 8.a klases audzinātāja Anna Volkova.

Pāvilostas pamatskolas 9.klases divi skolēni 10. maijā piedalīsies Eiropas Banku federācijas organizētajā “European Money Quiz” viktorīnas Eiropas finālā, kurā sacentīsies par Eiropas čempionu titulu un vērtīgām balvām. Tāpat uzvarētāju klases saņems īpašas balvas no “European Money Quiz” nacionālās viktorīnas atbalstītājiem: Swedbank, Luminor banka, Citadele banka un Signet Bank.

Par ‘’European Money Quiz’’ viktorīnu

“European Money Quiz” notiek kopš 2018. gada. Viktorīnā paredzēts piesaistīt simtiem tūkstošu bērnu no 30 Eiropas valstīm. Viktorīnu spēlē bezmaksas mācību platformā “Kahoot!”, un tā ietver jautājumus par finansēm, matemātiku, kiberdrošību.

 

Asociācija ir izveidojusi dažādas viktorīnas latviešu valodā “Kahoot!” platformā, lai palīdzētu skolēniem sagatavoties nacionālajam finālam, kuras pieejamas Asociācijas mājaslapā. Aicinām skolotājus arī ikdienas darbā izmantot viktorīnas, lai padarītu mācību procesu interaktīvu un aizraujošu.

Sagatavoja:

Armands Onzuls
Finanšu nozares asociācijas konsultants
armands.onzuls@financelatvia.eu; +371 28861674

“European Money Quiz” viktorīnā uzvarējusi klase no Pāvilostas pamatskolas

Nacionālajā viktorīnā augstākos rezultātus uzrādīja Pāvilostas pamatskolas 8.klase ar skolotāju Āriju Paipu. Otrās vietas ieguvēji ir Limbažu vidusskolas 7.a klase, trešās vietas – Siguldas Valsts ģimnāzijas 7.b klase, ceturtās vietas – Rīgas Purvciema vidusskolas 9.c klase, savukārt piekto vietu ieguvusi Valkas Jāņa Cimzes ģimnāzijas 8.b klase.

Image
“European Money Quiz” viktorīnā uzvarējusi klase no Ludzas pilsētas ģimnāzijas

Nacionālajā viktorīnā augstākos rezultātus uzrādījusi Ludzas pilsētas ģimnāzijas 9.a klase ar skolotāju Žannu Dukaļsku. Otrās vietas ieguvēji ir Limbažu 3. vidusskolas 7.a klase, trešās vietas – Limbažu 3. vidusskolas 7.b klase, ceturtās vietas – Salacgrīvas vidusskolas 8.b klase, savukārt piekto vietu ieguvusi privātās pamatskolas “Gaismas tilts 97” 9. klase.

 

Viktorīnai “European Money Quiz” reģistrējies rekordliels klašu skaits – 98

Image

Par mums

Kļūt par biedru

Nesen meklētais

Dokumenti

Dokumenti - 0
Pages - 0

Skatīt vairāk