Image

Kopumā trešdaļa aptaujāto Latvijas iedzīvotāju nezina, kur meklēt informāciju par savas pensijas uzkrājumu, secinātsLuminor veiktajā iedzīvotāju aptaujā.* Vissliktāk informētākie ir gados jauni cilvēki – 43 % aptaujāto vecumā no 18-29 gadiem atbildējuši, ka nezina, kur šādu informāciju meklēt, savukārt vecumā virs 60 gadiem tikai katrs piektais sniedza negatīvu atbildi.

Tāpat lielākā daļa iedzīvotāju nav veikuši aprēķinus, cik lielu pensiju vajadzētu saņemt, lai pavadītu finansiāli stabilas vecumdienas – puse aptaujāto (52 %) to nav darījuši, jo uzskata, ka pensijas vecums vēl ir tālu, savukārt katrs desmitais (11 %) ir pārliecināts, ka būs finansiāli nodrošināts, tādēļ šādi aprēķini nav nepieciešami.

“Zemais informētības līmenis starp gados jaunākiem cilvēkiem, visticamāk, ir saistīts nevis ar informācijas, bet intereses trūkumu. Ir saprotams, ka uzsākot darba gaitas, šķiet, ka pensijas vecums vēl ir aiz kalniem un ziņas par pensijas uzkrājumu nešķiet aktuālas. Tajā pašā laikā sākt rūpēties par pensiju ir ieteicams jau iespējami agri, jo tas palielina iespējamību, ka vecumdienas patiešām varēs aizvadīt finansiāli stabili,”

saka Anželika Dobrovoļska, Luminor pensiju produktu vadītāja.

“Satraucoši ir tas, ka vecuma grupā no 50-59 gadiem 59 % aptaujāto uzskata, ka pensijas vecums vēl ir tālu, tāpēc aprēķinus par sagaidāmās pensijas apmēru nav veikuši. Šis ir pēdējais brīdis, kad vajadzētu sākt interesēties par pensijas uzkrājumu un, ja tas ir nepietiekams, sākt veidot papildu drošības spilvenu, piemēram, veicot iemaksas pensiju 3. līmenī, lai vecumdienas varētu pavadīt ar mazākām raizēm par finansēm.”

Informāciju par pensijas uzkrājuma apmēru 1. un 2. līmenī ir pieejama visiem iedzīvotājiem portālā www.latvija.lv. Interneta vietnē pieejama gan vēsturiskā informācija, gan ziņas par uzkrājumu uz šo brīdi, pensijas 2. līmeņa pārvaldnieku un rezultātiem.

Aptauja liecina, ka trešdaļa iedzīvotāju (34 %) uzskata, ka pensijas apmēram vajadzētu būt vairāk nekā 81 % no šī brīža ienākumiem, lai pavadītu finansiāli stabilas vecumdienas. Vecumā virs 60 gadiem šādi viedokli pauduši pat 41 % aptaujāto.

“Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas (EOCD) dati liecina, ka Latvijā seniori šobrīd saņem 54,3 % no pirmspensijas ienākumiem. Tā kā darbspējīgo iedzīvotāju skaits, kas veic sociālās apdrošināšanas iemaksas un burtiski uztur pensionārus, samazinās arī valsts garantētās pensijas apmēram visticamāk būs tendence samazināties. Tiek prognozēts, ka iedzīvotājiem, kas pensijas vecumu sasniegs pēc 20-30 gadiem, tās apmērs būs tikai ap 40 % no ienākumiem, tāpēc nebūtu prātīgi paļauties tikai uz valsts atbalstu, bet arī pašam parūpēties par privātajiem uzkrājumiem,”

atgādina A.Dobrovoļska.

*Aptauja ir veikta šā gada novembrī sadarbībā ar pētījumu centru Norstat, aptaujājot 1000 Latvijas iedzīvotājus vecumā no 18 līdz 74 gadiem.

 

Papildu informācija:
Inese Kronberga
Luminor sabiedrisko attiecību vadītāja
Tālr.: 29215409
E-pasts: Inese.Kronberga@luminorgroup.com

Saistītās ziņas

Par mums

Kļūt par biedru

Nesen meklētais

Dokumenti

Dokumenti - 0
Pages - 0

Skatīt vairāk