Novembrī patēriņa cenu līmenis pieauga par 21.8%salīdzinot ar pērnā gada novembri. Cenas kāpušas arī salīdzinot ar oktobri, reģistrējot pieaugumu 1.1% apmērā. Kategorijas, kas novembrī virzīja gada inflāciju saglabājās nemainīgas – tās ir ar mājokli saistītās preces un pakalpojumi, pārtika un transports.
Pārtikas un bezalkoholisko dzērienu cenu kāpums saglabājas noturīgs, un mēneša griezumā tasreģistrēts pie 1.5%. Gada laikā cenas augušas par 29.5%. Kaut gan ANO Pārtikas un lauksaimniecības organizācijas (FAO) pārtikas cenu indeksa vērtība ir noslīdējusi līdz janvāra līmenim, cenu kāpums Latvijā turpinās. To, visticamāk, stutē augstākas enerģijas cenas un augošas darbaspēka izmaksas.
Ar mājokli saistīto preču un pakalpojumu kategorijaimēneša griezumā reģistrēts pieaugums 1.1% apmērā. Elektroenerģijas cenas, salīdzinot ar oktobri, kāpa vidēji par 2.1%. Nordpool biržā Latvijas apgabalā novembrī fiksēts elektroenerģijas cenas pieaugums par gandrīz 20%. Tas nenoliedzami atspoguļojās to iedzīvotāju rēķinos, kuriem ir tā dēvētie “dinamiskie tarifi”.Siltumenerģijas cenas mēneša laikā auga vidēji par 1.6%. Dažviet Latvijā arī novembrī turpinājāssiltumenerģijas tarifu kāpums. Piemēram, nule kā 28. novembrī pieauga AS “Rīgas siltums” siltumenerģijas tarifs, kura ietekmi uz inflāciju novērosim vēl arī decembrī. Salīdzinot ar pērnā gada novembri, ar mājokli saistīto preču un pakalpojumu kategorijai fiksēts 44.4% kāpums.
Mēneša laikā nedaudz pieauga degvielas cenas(+0.4%), ko veicināja dīzeļdegvielas cenas kāpums(+1.2%). Savukārt benzīnam cenas saruka par 0.9%. Decembra sākumā, reaģējot uz augošām ekonomiskās recesijas bažām, pasaules naftas cena noslīdēja zem 80 dolāriem par barelu. Iepriekššāda cena fiksēta vien 2021. gada beigās un 2022. gada sākumā. Kaut gan degvielas cenas Latvijā parasti seko pasaules naftas cenām ar laika nobīdi, tomēr dīzeļdegviela šogad izjūt lielāku pieprasījumu kā kurināmais. Dīzeļdegvielas cenas samazinājumutuvākajā laikā varam arī nesagaidīt. Novembrī degvielas cena bija vidēji par 28.4% augstāka nekā pirms gada.
Pakalpojumu gada inflācija novembrī sasniedza 11%. Pēdējo reizi 11% tika pārsniegti vien 2009. gada martā. Straujākais kāpums reģistrēts restorānu un viesnīcu pakalpojumiem (+19.2%). Ēdinātājus it īpaši ir skarušas augošas pārtikas un elektroenerģijas izmaksas. 2023. gadā pakalpojumu cenas uz augšu pavilks minimālās algas kāpums.
Eiropas Savienības Statistikas biroja Eurostatprovizoriskie dati liecina, ka novembrī gada inflācija eirozonā bija nedaudz zemāka nekā oktobrī. Iespējams, ka gan eirozona, gan Latvija ir pāri inflācijas pīķim, un cenu kāpuma temps atslābs. Šī gada beigās un nākamā gada sākumā inflācija Latvijā vēl noturēsies augsta, bet 2023. gadabeigās jau atgriezīsies pie komfortablāka līmeņa. Tomēr tas nenozīmē, ka cenas kritīs. Pie šī brīža apstākļiem cenu kāpums turpināsies.
Laimdota Komare
Swedbank ekonomiste
laimdota.komare@swedbank.lv
Tel.: +371 67 444 213
https://www.swedbank.lv/about/swedbank/about/economic