Image

Jūnijā reģistrētie dati skaidri lielākoties atspoguļo vidējā patēriņa cenu līmeņa rāpšanos ārā no pagājušajā gadā reģistrētās bedres. Gada griezumā vidējais cenu līmenis paaugstinājies par 2.7%, bet, salīdzinot ar maiju, reģistrēta vien 0.3% izaugsme.

Gada griezumā vislielākais inflācijas vilcējs bija degvielas cenas (+19.9%), kam par iemeslu kalpo pasaulē vēljoprojām augošās naftas cenas. Cenu līmeni pagājušajā mēnesī ievērojami ietekmēja arī pārtikas preces (+2%), kas seko pasaulē augošajām pārtikas cenām. Pārtikas pamatproduktu cenu pieaugums skar gan ražotājus, gan gala patērētāju un, visticamāk, turpināsies arī vismaz tuvākajā nākotnē, veicinot vidējā patēriņa cenu līmeņa augšupeju.

Citas preču kategorijas, kas jūnijā virzīja vidējo cenu līmeni bija  apģērbi un apavi (+4%), kā arī alkohola un tabakas izstrādājumi (+2.1%). Gada griezumā savu lomu spēlējušas arī kultūras un atpūtas (+1.7%), kā arī ēdināšanas kategorijas. Arvien jaunām ekonomikas nozarēm pamazām atveroties redzam kāpumus arī šo nozaru tirgoto preču un sniegto pakalpojumu cenās.  Sagaidāms, ka atvēršanās vilnim beidzoties, cenu līmeņa pieaugums mazināsies.

Pasaulē runas par inflāciju turpinās nenogurdamas. Eiro zonā jūnijā gada griezumā inflācija reģistrēta 1.9% apmērā. Tāpat kā iepriekš, arī jūnijā inflāciju virzīja pieaugums enerģijas cenās – 12.5% apmērā. Tikmēr pamatinflācija, kas izslēdz svārstīgās enerģijas un pārtikas cenas, jūnijā bijusi ļoti vārga – mazliet zem 1% atzīmes. Gada sākumā novērotais inflācijas kāpums veicināja gan pieaugumu spekulāciju daudzumā par tālāku cenu līmeņa attīstību, gan pieaugumu jūnija Eiro zonas iedzīvotāju aptaujā par tuvāko 12 mēnešu inflācijas gaidām. Tās otro mēnesi pārsniedz ilgtermiņa vidējo rādītāju.

Arī otrpus okeānam runas par inflāciju nerimstas. ASV patēriņa cenu līmenis maijā sasniedza 5% atzīmi, un gaidāms, ka jūnija dati uzrādīs pat par pāris desmitdaļām augstāku ciparu. Jūnija otrajā pusē ASV centrālā banka signalizēja, ka procentu likmes plāno celt 2023. gada beigās – gadu ātrāk kā plānots iepriekš. Straujā ekonomikas atlabšana un ievērojamie fiskālie stimuli veicina domas par monetāro stimulu mazināšanu.

Reģistrētie inflācijas dati Latvijā turpina uzrādīt vidējā cenu līmeņa kāpumu gada griezumā. Jūlijā savu devumu inflācijā sniegs arī Latvijas gāzes paaugstinātie tarifi. Cenu augšupeju veicina gan ekonomikas atvēršana un spējais pieprasījuma vilnis, gan arī  joprojām aktuālās piegādes ķēžu problēmas un pasaules izejvielu cenu kāpums. Tomēr gaidāms, ka, pasaules ekonomikai atgūstot zaudēto līdzsvaru, šo faktoru loma mazināsies.

Swedbank Latvija prognoze 2021. gada inflācijai ir 1.8%, kamēr 2022. gadā patēriņa cenu līmeņa kāpums sasniegs 3%.

Laura Orleāne
Swedbank ekonomiste
laura.orleane@swedbank.lv
Tel.: +371 67 444 213
https://www.swedbank.lv/about/swedbank/about/economic

Saistītās ziņas

Par mums

Kļūt par biedru

Nesen meklētais

Materiāli

Dokumenti - 0
Pages - 0

Skatīt vairāk