Image

Aprīlī reģistrētā inflācija ir apstiprinājusi gaidas par strauju patēriņa cenu līmeņa kāpumu. Salīdzinot ar martu, novērots 0.9% pieaugums, kamēr gada griezumā vidējais cenu līmenis audzis par 1.7%. Jāatzīmē, ka kāpumu, salīdzinot ar 2020. gadu, daļēji nodrošina pagājušā gada aprīlī reģistrētie kritumi noteiktās preču kategorijās.  

Darbu atsākušās iepirkšanās vietas un sezonālās tendences, mēneša griezumā veicināja vidējā cenu līmeņa celšanos apģērbu un apavu kategorijā (+8.5%). Tikmēr pārtikas (+1.4%) un degvielas cenas (+0.9%) turpināja sekot pasaules cenu tendencēm. Pieaugums reģistrēts arī ar mājokli saistītājām precēm (+0.5%), ko ietekmēja īres maksas, mājokļa uzturēšanas materiālu un kurināmā cenu pieaugums.  Sezonālo tendenču rezultātā lejupvērstu spiedienu vidējam cenu līmenim radīja personīgās higiēnas preču kategorija (-4.4%).  

Gada sākumā uzsākto pārliecinošo augšupeju turpina pasaules izejvielu cenas, sadārdzinot ražotāju izmaksas. Apvienoto Nāciju pārtikas cenu indekss aprīlī auga 11. mēnesi pēc kārtas, sasniedzot augstāko punktu kopš 2014. gada maija. Jau tā augstās pasaules pārtikas cenas saasinājuši Ziemeļ- un Dienvidameriku, kā arī citas nozīmīgas pārtikas eksportētāj-valstis skārušie plūdi un sausums, kas seko klimatiskajai parādībai La Nina.  Cenu pieaugums reģistrēts arī metālu un naftas cenās, kas šobrīd pieaugušas līdz pirms-pandēmijas līmeņiem.    

Eirozonā aprīlī tika novērots vidējā cenu līmeņa kāpums 1.6% apmērā. Noteicošais izaugsmes iemesls bija pieaugošās enerģijas cenas (+10.3%), kam pagājušā gada aprīlī tika reģistrēts ievērojams cenu līmeņa kritums. Augošais izejmateriālu cenu līmenis spiež ražotājus celt cenas, bet pieaugošie iedzīvotāju uzkrājumi veido iespēju tās pārnest uz produkta gala cenu, visām Eirozonas ekonomikām atveroties. Eirozonas un Latvijas patērētāji arvien biežāk min, ka tuvākajos 12 mēnešos gaida straujāku cenu kāpumu, taču pagaidām šīs bažas nav lielākas kā vidēji vēsturiski.

Vidējais patēriņa cenu līmenis Latvijā turpinās pieaugt arī tuvākajos mēnešos. Nozīmīgu pienesumu, visticamāk, dos 7. maijā darbu atsākušās kafejnīcu un restorānu terases. Atvēršanās veicinās vidējā cenu līmeņa izaugsmi šajā kategorijā, tirgotājiem cenšoties atgūt pandēmijas laikā zaudēto. Swedbank Latvija aprīlī atjaunoja inflācijas prognozi, paredzot 2021. inflācijas izaugsmi 1.8% apmērā, bet 2022. gada patēriņa cenu līmeņa pieaugums sasniegs jau 3% atzīmi.

 

Laura Orleāne
Swedbank ekonomiste
laura.orleane@swedbank.lv
Tel.: +371 67 444 213
https://www.swedbank.lv/about/swedbank/about/economic

Saistītās ziņas

Par mums

Kļūt par biedru

Nesen meklētais

Materiāli

Dokumenti - 0
Pages - 0

Skatīt vairāk