Image

Pateicoties AS LPB Bank, AS Gaso, SIA ITERA un citu kompāniju atbalstam, klajā ir nākusi Kārļa Rudeviča grāmata – vēsturiskā poēma “Romi un Mahmuds Gadžo”.

Poēma ir visnotaļ apjomīgs un unikāls episkā stilā ieturēts dzejojums par seniem vēstures notikumiem, kas risinājušies mūsu ēras pirmā gadu tūkstoša sākumā. Kārļa Rudeviča poēma balstīta uz romu tautas teiksmām, kurās atspoguļoti reāli notikumi. Indijā senie romi ieradās 3. gadsimtā, un tā kļuva par viņu apmešanās vietu līdz 10. gadsimtam – laikam, kad Indiju iekarot atnāca Mahmuds Gadžo, gaznevīdu impērijas padišahs. Viņš lika apkaut gandrīz visus romus, dzīvus atstājot tikai amatniekus un muzikantus, kurus pēc tam pārdeva verdzībā uz Bizantiju.

Poēma sarakstīta 1996. gadā un līdz šim nav tikusi publicēta. Līdz 2020. gadam tās manuskripts glabājās Romu Vēstures un Mākslas muzejā Rīgā. Grāmatas ilustrēšana uzticēta daudzpusīgai un talantīgajai romu māksliniecei Ornellai Rudevičai, kuras personīgo gleznu izstādi bija iespējams apskatīt Rīgas Domes izstāžu zālē.

Stāsta Normunds Rudevičš, Starptautiskā Romu Humanitārā fonda Valdes priekšsēdētājs, Starptautiskās Romu Apvienības prezidents:

“Esmu ieguldījis daudz laika un darba pie eposa grāmatas izdošanas. Vispirms katru romu vārdu iztulkoju uz krievu valodu, tad kopā ar tulku Aleksandru Sāru ievijām to dzejas valodā, stingri sekojot, lai tulkojums nestu to pašu noskaņojumu un vēstījumu, kāds izskan oriģinālā romu valodā. Latviešu valodā eposu izcili iztulkoja Amanda Aizpuriete. Šis izdevums viennozīmīgi kļūs par vienu no nozīmīgākajiem literāriem darbiem pasaules romu literatūrā un, kā jauns un spēcīgs kultūras simbols stiprinās romu identitāti un pašapziņu, apvienojot romus visā pasaulē.”

Komentē Biomins Kajems, LPB Bank Padomes priekšsēdētājs:

“Poēmas “Romi un Mahmuds Gadžo” grāmatas izdošana ir nozīmīgs un spilgts romu tautas kultūrās atdzimšanas notikums. Šādi darbi nedrīkst iet zudībā, tieši tāpēc esam atbalstījuši Kārļa Rudeviča, kas bija pirmais romu literārās valodas izveidotājs un dzejnieks, grāmatas izdošanu. Manuprāt, ir tapusi ļoti vērtīga un skaista grāmata.”

 

Papildu informācija:
Jūlija Zeile
LPB Bank mārketinga un komunikācijas vadītāja
julija.zeile@lpb.lv
+371 26471277

Saistītās ziņas

test wysiwyg
02.05.2024.

Par mums

Kļūt par biedru

Nesen meklētais

Dokumenti

Dokumenti - 0
Pages - 0

Skatīt vairāk