Image

Izejmateriālu un būvniecības izmaksu pieaugums būs par pamatu arī turpmākam cenu kāpumam jaunajos projektos, un Latvijas vadošie nekustamo īpašumu attīstītāji tuvākajā laikā neparedz cenu kritumu mājokļu tirgū, secināts Latvijas nekustamo īpašumu darījumu asociācijas (LANĪDA) un bankas Citadele rīkotajā ekspertu diskusijā.

  • Cenas jaunajos projektos mikrorajonos ir izlīdzinājušās ar dzīvokļu cenām Rīgas vēsturiskajā centrā. Tas daļēji saistīts ar to, ka Rīgas centrā daudzas ēkas ir sliktā stāvoklī, un cilvēku gatavība Covid-19 ietekmē dzīvot ārpus pilsētas centra tikai pieaug.
  • Apkures rēķini liks cilvēkiem nopietni pārdomāt, vai skatīties tikai uz dzīvokļa cenu, vai vērtēt kredīta izmaksas un komunālo maksājumu ietaupījumu ilgtermiņā. Dati liecina, ka apkures rēķini energoefektīvos mājokļos un jaunajos projektos vidēji ir aptuveni 3,7 reizes mazāki.
  • Būvniecības izmaksu pieauguma dēļ kopš marta mēneša nekustamo tirgū neparādās jauni projekti, turklāt no pieejamajiem dzīvokļiem aptuveni puse jau ir rezervēta. Līdz ar to ir pamats runāt par iespējamu deficītu jauno dzīvokļu segmentā, un šie faktori nebūs par pamatu, lai cenas tuvākajā laikā kristos.
  • No attīstītāju perspektīvas lielākais izaicinājums saistāms ar būvniecības cenu kāpumu un ekonomiskās situācijas rezultātā piešķirto uzdevumu pārdot dzīvokļus par dārgāku cenu, nekā tas bija paredzēts. Šo mērķi vēl sarežģītāku padara tas, ka dzīvokļu cenas aug ātrāk nekā iedzīvotāju algas. Labākās pozīcijās ir attīstītāji, kuriem ir gan celtniecības, gan attīstītāju kompetences. 

“Neskatoties uz dažādiem ārējiem faktoriem, pieprasījums pēc hipotekārajiem kredītiem mājokļa iegādei 2022. pirmajā pusgadā joprojām bija stabils un pat lielāks, ja salīdzina ar 2021. gada pirmo pusgadu. Vidējā aizņemtā summa ir bijusi aptuveni 84 000 eiro, jaunajos projektos sasniedzot 100,000 EUR, un vairums jeb 70 % hipotekāro kredītu ņēmēju finansējumu izmanto dzīvokļu iegādei, savukārt 30% iegādājas vai būvē privātmājas,”

pieprasījuma tendences raksturo Jānis Mūrnieks, bankas Citadele privātpersonu apkalpošanas direkcijas vadītājs.

“Šobrīd nav pamata apgalvot, ka cenas kritīs, it īpaši kvalitatīvajiem jaunajiem projektiem. Būvniecības materiālu, darba resursu un energoresursu cenas tuvākajā laikā nemazināsies un nav pamats domāt, ka jauno projektu attīstītāji līdz ar to varēs samazināt dzīvokļu gala pārdošanas cenas. Tās mājsaimniecības, kas nevarēs atļauties dzīvokļu iegādi jaunajā projektā, vispirms izskatīs iespēju iegādāties dzīvokli tāpat jaunajā projektā, tomēr tālāk no Rīgas, piemēram, Ādažos, Salaspilī, tad izskatīs iespējamos variantus otrreizējā tirgu vai arī atliks lēmumu par iegādi dodot priekšroku īrei,”

saka Līga Plaude, LANĪDA un Vestabalt valdes locekle.

“Pieprasījums pēc jaunajiem mājokļiem nav mazinājies, taču šobrīd no klientu puses novērojam nogaidošu pozīciju, jo šajos nenoteiktības apstākļos cilvēki ir nobažījušies par pieaugošajām izmaksām visās jomās. Tas, vai šis ir piemērots laiks jauna mājokļa iegādei, ir atkarīgs vienīgi no paša pircēja – no vienas puses, jāapzinās, ka jaunie projekti lētāki nekļūs, no otras puses, ikvienam rūpīgi jāizvērtē savas vajadzības pēc jauna dzīvokļa un iespējas to iegādāties,”

atzīmē Ieva Jansone, Arco Real Estate valdes locekle un Dzīvojamā fonda pārdošanas nodaļas vadītāja

“Ir trīs būtiski faktori, kas jāņem vērā jauna dzīvokļa pircējam patlaban. Būvniecības cenu kāpums, siltumenerģijas cenu kāpums un paredzamā kredītu procentu likmju celšanās. Manā izpratnē pareizs lēmums būtu ņemt kredītu jau šodien un iegādāties energoefektīvu mājokli, lai ietaupītu uz komunālo maksājumu rēķina. Nepareizi būtu atlikt lēmumu par mājokļa iegādi un plānot nākotnē iegādāties energoneefektīvu sērijveida dzīvokli, kura komunālo maksājumu izmaksas komplektā ar augstiem kredīta procentiem būs nesaprātīgs slogs,”

saka Mārtiņš Vanags, Nekustamā īpašuma attīstītāju alianses valdes priekšsēdētājs.

“Lai arī būvniecības izejvielu tirgus sāk izrādīt zināmas stabilizācijas pazīmes – nav vairs novērojamas krasas cenu svārstības, piemēram, metālam, vai kokmateriāliem – izmaksu pieaugums būvniecības sektorā vismaz tuvākajā laikā neapstāsies. Arī dzīvokļu deficīts pirmreizējā tirgū pašlaik sasniedzis vēsturiski augstāko līmeni pēdējo desmit gadu laikā, kas lielā pieprasījuma dēļ tikai veicinās cenu pieaugumu. Kad šis cenu kāpums apstāsies – nav zināms, taču, ja paskatāmies uz Viļņu un Tallinu, kur mājokļu jaunajos projektos kvadrātmetra cena ir vēl vismaz par 25% augstāka nekā Rīgā, vieta izaugsmei vēl ir,”

norāda Kaspars Ekša, “Bonava” pārdošanas un mārketinga vadītājs Latvijā.

Pilnu diskusijas ierakstu iespējams noklausīties LANĪDA (Asociācija Lanīda) vai bankas Citadele Facebook lapā.

Par LANĪDA

Latvijas nekustamo īpašumu darījumu asociācija LANĪDA dibināta 1994.gadā. Tā ir patstāvīga, brīvprātīga sabiedriska organizācija, kura apvieno sertificētus aģentus un aģentu asistentus. Tās biedru rindās ir Latvijā pazīstamas un nekustamo īpašumu darījumu tirgū sevi pierādījušas nekustamā īpašuma firmas. Asociācija LANĪDA ir vienmēr atvērta profesionāļiem, kas vēlas strādāt godīgi un ievērot savā darbā asociācijas Ētikas kodeksu un Prakses standartus. Viens no LANĪDA darbības pamatvirzieniem ir maksimāla nekustamo īpašumu tirgus sakārtošana, veicinot savu biedru zināšanu un profesionālisma līmeņa paaugstināšanu, kā arī standartizējot to darbību.

Par banku Citadele

Banka Citadele misija ir modernizēt banku nozari un sniegt privātpersonām un uzņēmējiem visā Baltijā vairāk iespēju. Banka Citadele ir otrā lielākā banka Latvijā pēc aktīviem un kredītportfeļa apjoma biznesa klientiem. 2021. gadā Baltijā jaunos aizdevumos Citadele izsniedza 1.1 miljardus eiro, kopējam kredītportfelim sasniedzot 2.7 miljardus, savukārt, depozītu apjoms uz 2021.gada beigām veidoja 3.8 miljardus eiro.

Līdztekus klasiskajiem bankas pakalpojumiem banka Citadele saviem klientiem piedāvā virkni jaunākās paaudzes finanšu tehnoloģijās bāzētu pakalpojumu, piemēram,  mūsdienīgu lietotni, bezkontakta norēķinus un zibmaksājumus. Banka Citadele pirmā Baltijā sāka piedāvāt iespēju atvērt kontu ar selfiju, maksāt ar gredzenu un veikt pārskaitījumus uz mobilā tālruņa numuriem.

Bankas Citadele grupa tiek pārvaldīta no Latvijas. Tās meitas uzņēmumi un filiāles darbojas Latvijā, Lietuvā un Igaunijā.

Papildu informācija:
Kristīne Mennika
Korporatīvās komunikācijas vadītāja
AS “Citadele banka”
Tālr. 26528533          
E-pasts: Kristine.Mennika@citadele.lv
www.citadele.lv

Saistītās ziņas

test wysiwyg
02.05.2024.

Par mums

Kļūt par biedru

Nesen meklētais

Dokumenti

Dokumenti - 0
Pages - 0

Skatīt vairāk