Image

Pēdējo nedēļu laikā, reaģējot uz Krievijas uzsākto noziedzīgo karu pret Ukrainu, gan Eiropas Savienība, gan ASV un citas valstis ir ieviesušas ļoti spēcīgas un plašas sankcijas pret Krieviju un Baltkrieviju, kas daudziem šo valstu uzņēmējiem liek meklēt ceļus sankciju apiešanai.

Ņemot vērā, ka sankcijām pakļautas personas bieži cenšas apzināti noslēpt to saistību ar darījumiem – gan izmantojot garas starpnieku ķēdes, gan viltojot dokumentus vai nesniedzot pilnīgu informāciju – Citadeles eksperti uzņēmējiem sniedz praktiskus padomus sankciju apiešanas mēģinājumu pamanīšanai.

Bankas sankciju eksperti jau ir novērojuši mēģinājumus apiet sankcijas. Tāpat arī ASV Valsts kases Finanšu noziegumu apkarošanas tīkls (FinCEN) 2022. gada martā publicēja brīdinājumu par konstatētajiem riskiem.

“Sankciju ietekmē daudzu nozaru precēm un pakalpojumiem ir strauji sarukuši Krievijas un Baltkrievijas eksporta tirgi gan tieši noteiktu ierobežojumu dēļ, gan arī tāpēc, ka reputācijas risku dēļ daudzu valstu uzņēmēji vairs nevēlas sadarboties ar šīm valstīm. Aicinām uzņēmējus būt modriem un pārliecināties, ka sankcijām pakļautas personas, uzņēmumi un pat valstis nepakļauj jūs sankciju pārkāpšanas vai apiešanas riskiem, par ko var iestāties pat kriminālatbildība, kā arī saistītie maksājumi var tikt iesaldēti,”

atgādina Saiva Krastiņa, Citadeles vadošā sankciju eksperte

Aicinām uzņēmējus pievērst uzmanību šādām raksturīgākajām pazīmēm, kas var liecināt par mēģinājumiem tos iesaistīt sankciju apiešanā, taču iespējamas arī citas pazīmes. Zemāk minētie punkti attiecināmi gan uz precēm, gan pakalpojumiem.

  • Negaidīti uzrodas jauns potenciālais biznesa partneris, īpaši no NVS reģiona, kas piedāvā uzsākt sadarbību jomā, kas iepriekš tika veikta ar Krieviju vai Baltkrieviju. Risks, ka tiek izmantota kāda trešā valsts, lai slēptu importu vai eksportu uz vai no Krievijas vai Baltkrievijas.
  • Ar Jums sazinās kāda persona vai uzņēmums un piedāvā ārkārtīgi izdevīgus nosacījumus vienas reizes darījumam jomā, kurā Jūs parasti nenodarbojaties. Risks, ka Krievija vai Baltkrievija meklē piegādes aizliegtām precēm, it īpaši IT un citu tehnoloģiju jomā.
  • Jūs izmantojat starpnieku, taču starpnieks nesniedz precīzu un ar dokumentiem apstiprinātu informāciju par preču izcelsmi vai galamērķi, vai ražotāju vai saņēmēju. Tāpat iespējams, ka sniegtajiem dokumentiem ir viltojuma vai labojumu pazīmes. Risks, ka kāda no darījuma ķēdē iesaistītajām pusēm ir pakļauta sankcijām.
  • Sadarbības partnera no ES vai trešās valsts sniegtajos dokumentos vai rekvizītos parādās konti Krievijas vai Baltkrievijas bankās, vai adreses šajās valstīs. Risks, ka darījumi tiek veikti sankcijām pakļautu personu interesēs.
  • Jauni sadarbības partneri, īpaši no ES valstīm, kur konstatējamas čaulas kompānijas pazīmes, proti, nav noskaidrojama precīza īpašnieku struktūra vai struktūra ir ļoti sarežģīta, bieži iesaistīti ofšori, nav zināms patiesais labuma guvējs. Risks, ka tiek izmantotas aizsegkompānijas, kas patiesībā pieder sankcijām pakļautām personām.
  • Darījumā piedalās neraksturīgi daudz starpnieku, radot grūtības pārliecināties par gala saņēmēju vai nosūtītāju. Risks, ka darījumu ķēdē ir iesaistītas sankcijām pakļautas personas.
  • Sektorālajām sankcijām pakļautu preču piegādes trešajās valstīs, taču tuvu Krievijas vai Baltkrievijas robežai vai lieliem transporta mezgliem, ostām. Risks, ka pēc piegādes preces tiks pārvestas uz kādu no šīm valstīm.

Citadele jau iepriekš ir publicējusi noderīgu informāciju par jaunajām sankcijām un padomus sadarbībai ar banku:

Par banku Citadele

Citadeles misija ir modernizēt banku nozari un sniegt privātpersonām un uzņēmējiem visā Baltijā vairāk iespēju. Citadele ir otrā lielākā banka Latvijā pēc aktīviem un kredītportfeļa apjoma biznesa klientiem. 2021. gadā Baltijā jaunos aizdevumos Citadele izsniedza 1.1 miljardus eiro, kopējam kredītportfelim sasniedzot 2.7 miljardus, savukārt depozītu apjoms uz gada beigām veidoja 3.8 miljardus eiro.

Līdztekus klasiskajiem bankas pakalpojumiem Citadele saviem klientiem piedāvā virkni jaunākās paaudzes finanšu tehnoloģijās bāzētu pakalpojumu, piemēram,  mūsdienīgu lietotni, bezkontakta norēķinus un zibmaksājumus. Citadele pirmā Baltijā sāka piedāvāt iespēju atvērt kontu ar selfiju, maksāt ar gredzenu un veikt pārskaitījumus uz mobilā tālruņa numuriem.

Citadeles grupa tiek pārvaldīta no Latvijas. Tās meitas uzņēmumi un filiāles darbojas Latvijā, Lietuvā un Igaunijā.

 

Papildu informācija:
Kristīne Mennika
Korporatīvās komunikācijas vadītāja
AS “Citadele banka”
Tālr. 26528533          
E-pasts: Kristine.Mennika@citadele.lv
www.citadele.lv

Saistītās ziņas

test wysiwyg
02.05.2024.

Par mums

Kļūt par biedru

Nesen meklētais

Dokumenti

Dokumenti - 0
Pages - 0

Skatīt vairāk