Image

Aptuveni katrs trešais Baltijas iedzīvotājs izjūt nepieciešamību pēc jaunas dzīvesvietas – daļai iedzīvotāju vajadzīga plašāka dzīves telpa, bet citi vēlas dzīvot tuvāk dabai un zaļākā vidē. Tomēr aptuveni puse Baltijas iedzīvotāju mājokļa iegādi atlikusi nestabilās ģeopolitiskās un ekonomiskās situācijas dēļ – Latvijā šādu atbildi norāda 48% aptaujāto. Tajā pašā laikā aptuveni trešdaļa lēmumu par mājokļa iegādi nav mainījusi un plāno to iegādāties tuvāko 5 gadu laikā, liecina Luminor veiktā iedzīvotāju aptauja*.

Lielāku nepieciešamību pēc plašāka mājokļa izjūt Latvijas (22%) un Lietuvas (20%) iedzīvotāji, nedaudz mazāk šāda vajadzība ir Igaunijā (16%). Savukārt Lietuvas iedzīvotāji (16%) biežāk izteikuši vēlmi pēc dzīves tuvāk dabai nekā aptaujātie Latvijā (13%) un Igaunijā (12%).

“Lai gan saskaņā ar Centrālās statistikas pārvaldes datiem pēdējos desmit gados vidējā mājokļa platība uz vienu iedzīvotāju Latvijā ir palielinājusies par aptuveni 4 kvadrātmetriem, aptaujas dati liecina, ka liela daļa iedzīvotāju joprojām izjūt vajadzību pēc plašākiem mājokļiem. Baltijas valstīs joprojām daudz iedzīvotāju dzīvo dzīvokļos ar nelielu platību, tādēļ šāda nepieciešamība ir saprotama. Tomēr neskaidrā ģeopolitiskā un ekonomiskā situācija, kas izraisījusi augstu inflāciju, būvniecības cenu kāpumu, augstus komunālos maksājumus un Euribor kāpumu, daudzus šobrīd attur no jauna mājokļa iegādes,”

komentē Kaspars Sausais, Luminor mājokļu kreditēšanas eksperts.

Gandrīz divas trešdaļas (62%) Igaunijas iedzīvotāju norāda, ka viņus apmierina pašreizējā dzīvesvieta – kamēr Latvijā (51%) un Lietuvā (48%) ar savu mājokli ir apmierināta vien puse aptaujāto.

Iegādi atliek uz nenoteiktu laiku

Mājokļa iegādi atlikusi gandrīz puse aptaujāto Baltijas iedzīvotāju – aptuveni trešdaļa pirkumu atlikuši uz nezināmu laiku, kamēr ģeopolitiskā situācija stabilizēsies, vēl daļa pieņēmusi lēmumu atlikt mājokļa iegādi par diviem gadiem.  

“Lai gan lielākā daļa aptaujāto ietur nogaidošu pozīciju, redzam, ka aptuveni trešdaļa baltiešu tomēr ir gatavi iegādāties mājokli arī tuvāko piecu gadu laikā. Vairāk šādu iedzīvotāju ir Igaunijā un Lietuvā (37%), nedaudz mazāk Latvijā (32%). Bankas novērojumi liecina, ka, neskatoties uz sarežģījumiem ekonomikā, mājokļu kreditēšanas tirgus joprojām ir aktīvs un nav novērojamas nekādas tirgus stagnācijas pazīmes. Turklāt, ņemot vērā augsto inflāciju, nekustamā īpašuma iegāde ir laba investīcija, lai nauda nezaudētu savu vērtību,”

stāsta K. Sausais.

Aptuveni piektā daļa (21%) aptaujāto Latvijā, 15% Lietuvā un 13% Igaunijā atzinuši, ka karš Ukrainā un augstās enerģijas cenas nav mainījis viņu lēmumu turpināt mājokli īrēt. 

* Luminor bankas aptauja veikta 2022. gada septembrī un oktobrī sadarbībā ar pētījumu aģentūru Norstat Latvia, katrā no Baltijas valstīm aptaujājot vairāk nekā 1000 respondentu vecumā no 18 līdz 74 gadiem.

 

Papildu informācija:
Inese Kronberga
Luminor sabiedrisko attiecību vadītāja
Tālr.: 29215409
E-pasts: Inese.Kronberga@luminorgroup.com

Saistītās ziņas

Par mums

Kļūt par biedru

Nesen meklētais

Dokumenti

Dokumenti - 0
Pages - 0

Skatīt vairāk