Image

Jauna gada sākums dod iespēju jaunam startam, un ir vieglāk iesākt veidot pozitīvus paradumus. Tomēr Jaunā gada apņemšanās sabiedrībā ir ieguvušas sliktu slavu, jo bieži apņemšanās pazūd jau pēc dažiem mēnešiem. Visdrīzāk tam par iemeslu ir tas, ka paredzam pārāk straujas izmaiņas, kurām ikdienā ir grūti pielāgoties. Tādēļ nepieciešams sākt ar vairākiem apdomātiem, maziem soļiem, kas ilgtermiņā dod lielu pienesumu. Nauda un personīgās finanses ir viens no lauciņiem, kur visvairāk vēlamies ieviest kārtību, tādēļ Citadeles meitas uzņēmuma AAS „CBL Life” valdes priekšsēdētāja un finanšu pārvaldīšanas eksperte Anna Fišere-Kaļķe dalās padomos, kā nākamgad gudri apieties ar savām finansēm. 

Aprēķiniet savu finanšu stāvokli – kapitāla inventarizācija 

Finanšu stāvokli bieži vēlamies saistīt tikai ar negatīvo – kādas ir saistības, kādi rēķini jāapmaksā, bet nevajadzētu aizmirst, ka mūsu finansiālo vērtību veido arī mūsu ienākumi. Īpašumi – gan kustamie, gan nekustamie, kā arī uzkrājumi, ja tādi ir veidoti. Rūpīga visu savu aktīvu un saistību apskate palīdz izveidot skaidru priekšstatu par to, kur jūs piešķirat prioritāti saviem pašreizējiem tēriņiem un kur jums ir jāveic izmaiņas šajos ieradumos. Šādu aprēķinu aicinu veikt katru gadu, lai redzētu progresu un iespējams veiktu izmaiņas prioritātēs. Piemēram, šādi ir iespējams atklāt, cik liela daļa aiziet nebūtiskajos tēriņos, kurus līdz ar to iespējams ierobežot un atrast labākos veidus kā vairot savu labklājības līmeni. 

Salieciet gada izdevumu un notikumu plāna uzmetumu – gada mērķi 

Izdevumu plāns izklausās ļoti sarežģīti, bet praksē tas nozīmē apdomāt lielos izdevumus vai finanšu notikumus, kurus gribētu realizēt nākamgad. Piemēram, ja vēlaties doties ceļojumā, aptuveni zināt, kurā mēnesī tas būs un varēsiet pirms tam uzkrāt, ja uzkrājums nav apzinīgi veidots pirms tam. Tāpat, ja plānojat lielāku pirkumu, laicīgi zināsiet, kad iekrāt pirmajai iemaksai, ja tāda būs nepieciešama. Arī svētkus ir vērts ieplānot pie finanšu notikumiem, jau laicīgi apdomājot kāds būs svētku budžets. Protams ne visu varam saplānot, un uzrodas neparedzēti notikumi, tomēr pamata finanšu notikumu saplānošana palīdzēs plānot finanses un aiztaupīt pārsteigumus.  

Katrs eiro drošības spilvenā ir zelta vērts –  drošības spilvens  

Atsevišķi nepieciešams apdomāt arī drošības spilvena uzkrājumu vai uzkrājumus nākotnei. Ja drošības spilvens jeb uzkrājums ārkārtas gadījumiem nav sākts, aicinu katru mēnesi atlikt kaut dažus eiro, jo šis uzkrājums var būt izšķirošs gadījumā, ja kādu laiku jādzīvo bez ienākumiem, vai ir neparedzēti izdevumi. Rekomendējamais drošības spilvens ir no trim līdz sešām mēneša algām. Regulāras ikmēneša uzkrājuma iemaksas rada labu pamatu labklājības vairošanai un savu mērķu realizēšanai. Nauda vairo naudu, bet parādi parādus. Veidojot savu uzkrājumu, ar katru mēnesi būsiet tuvāk saviem sapņiem un stabilitātei.  

Uzkrājumi un investīcijas sev, bērniem vai labklājības vairošanai 

Lai kādi būtu mūsu mērķi, skaidrs ir viens – arī sešdesmit gados gribēsies jumtu virs galvas un pilnu vēderu. Līdz ar to mēneša budžetā būtu jāatvēl vieta uzkrājumiem nākotnei. Aicinu iepazīties ar iespējām vairot savu uzkrājumu, to investējot, piemēram, trešajā pensiju līmenī vai uzkrājošajā dzīvības apdrošināšanā. Tad šie 50 eiro mēnesī, kurus veltīsiet savam uzkrājumam nesēdēs kontā un nezaudēs vērtību inflācijas dēļ, bet pelnīs lielāku uzkrājumu, darbojoties finanšu tirgos.  

Tāpat iespējams uzkrāt kādam konkrētam mērķim, piemēram, bērna nākotnei, izglītībai vai kādai ļoti kārotai lietai. Krāšana atsevišķā uzkrājumu kontā neļaus sakrāto iztērēt pirms termiņa. 

Salieciet mēneša izdevumu uzmetumu – katrs pirkums kā investīcijas 

Kad ir aprēķināta finansiālā vērtība un salikts gada finanšu notikumu plāns, kā arī apdomāti uzkrājumi, ir laiks ķerties pie mēneša izdevumu plāna salikšanas. Salieciet pamata izdevumus, neaizmirstot ierēķināt visas saistības, piemēram, kredītu atmaksas. Tāpat palīdzēs arī atsevišķa plāna sastādīšana tieši kredītu atmaksai. Aplūkojiet kredīta atmaksas grafiku, jo iespējams iegūsiet ilgtermiņā atmaksājot pamatsummu ātrāk, tādā veidā samazinot procentu maksu. Nevajadzētu aizmirst mēneša izdevumu plānā iekļaut visus īpašos notikumus – jubilejas, svētkus un paredzamos izbraucienus.  

Sastādot plānu var gribēties būt ļoti striktam un neatvēlēt neko ikdienas izdevumiem vai neplānotiem tēriņiem, domājot, ka tā varēsiet uzkrāt vairāk. Tomēr prakse rāda, ka ikdienā tomēr būs neparedzēti tēriņi, kam arī budžetā jāatvēl vieta.   

Katram pirkumam jābūt jūsu investīcijām labklājības vairošanai un veselības stiprināšanai. Izvērtējiet savu iepirkuma grozu un iespējams nākošo reizi izdevīgāk ir izmanot preču pasūtīšanu uz mājām. Vai izmēģiniet iepirkt pārtiku visai nedēļai jau nedēļu uz priekšu, vai apmeklējiet veikalu tikai ar iepirkumu sarakstu rokās. Viena formula nederēs visiem, bet sev atbilstošo atrast var tikai mēģinot. Protams visus pirkumus nav iespējams pārdomāt, bet tieši pārdomātie pirkumi nevis emocionālie izdevumi palīdzēs sakārtot savus ikdienas tēriņus.  

Kad plāns izveidots, apdomājiet, kā jums būtu ērtāk tam sekot līdzi. Kādam vieglāk pierakstīt kladē, kādam veidot Excel tabulas – veidi ir dažādi, un šobrīd iespējams atrast arī mobilās lietotnes, kas palīdzēs ar budžeta plānošanu, tomēr jābūt uzmanīgiem, jo arī pārāk sarežģītas lietotnes vai tabulas var iesācējus atbaidīt. Jau liels solis pareizajā virzienā būs gada mērķu, ikmēneša izdevumu un sava kapitāla inventarizācija. 

Par banku Citadele

Citadeles misija ir modernizēt banku nozari un sniegt klientiem un biznesam visā Baltijā vairāk iespēju.

Līdztekus klasiskajiem bankas pakalpojumiem Citadele saviem klientiem piedāvā virkni jaunākās paaudzes finanšu tehnoloģijās bāzētu pakalpojumu: sākot ar mūsdienīgu lietotni, bezkontakta norēķiniem un zibmaksājumiem, un beidzot, kā pirmie Baltijā, piedāvājot atvērt kontu ar selfiju, maksāt ar gredzenu un uz mobilā tālruņa numuriem.

Citadele ir otrā lielākā banka Latvijā pēc aktīviem. Citadeles grupa tiek pārvaldīta no Latvijas. Tās meitas uzņēmumi un filiāles darbojas Latvijā, Lietuvā un Igaunijā.

Papildu informācija:
Līga Ratniece
Korporatīvās komunikācijas vadītāja
AS “Citadele banka”
Tālr. 28378366
E-pasts: Liga.Ratniece@citadele.lv
www.citadele.lv

Saistītās ziņas

test wysiwyg
02.05.2024.

Par mums

Kļūt par biedru

Nesen meklētais

Dokumenti

Dokumenti - 0
Pages - 0

Skatīt vairāk