Image

Kārlis Purgailis, Citadele bankas meitas uzņēmuma “CBL Asset Management” valdes priekšsēdētājs un Finanšu nozares asociācijas Kapitāla tirgus komitejas līdzpriekšsēdētājs

Ja būtu iespēja izvēlēties, lielākā daļa Latvijas iedzīvotāju pensijā vēlētos doties ātrāk, nekā tas šobrīd Latvijā paredzēts, noskaidrots bankas Citadele veiktajā Baltijas iedzīvotāju aptaujā 2022. gada jūnijā. Ja īstenotos kārtējais uzsāktais populisms, kas nonāk politiskajā dienas kārtībā katru ceturto gadu, kura mērķis ir reformēt Latvijas pensiju sistēmu, tad neviens pensionēšanās vecums nebūtu labvēlīgs šī brīža nodokļu maksātājiem.

Esam daudz paveikuši Latvijas pensiju ilgtspējas veicināšanai, lai nākotnes pensionāriem ļautu saglabāt vēlamo dzīves līmeni. Attiecībā uz pensiju 2. līmeni pēdējos gados ir panākta virkne uzlabojumu, piemēram, mainīts regulējums, palielinot ieguldīšanas iespējas uzņēmumu akcijās no 50 % uz 100 %, tādejādi palielinot potenciālo uzkrājuma pieaugumu. Ievērojami samazinājušies ir izdevumi par pensiju uzkrājumu pārvaldīšanu, pensiju 2. līmeņa uzkrājums nu ir atstājams mantiniekiem, kā arī veikti citi pensiju sistēmas ilgtspējas veicinoši uzlabojumi. Taču apmēram 5,4 miljardu eiro lielie pensiju 2. līmeņa uzkrājumi allaž ir bijuši vilinošs populisma objekts politiķiem, īpaši pirmsvēlēšanu periodos.

Viegli skriet līdzi idejām, bet kas domās par sekām?

Aptauja rāda, ka iedzīvotāji pensijā vēlētos doties vismaz 15 gadus ātrāk, nekā tas ir šobrīd noteikts. Tomēr jau šobrīd ir grūtības savlaicīgi sākt uzkrāt pensijai, lai paspētu izveidot uzkrājumu, kas pensijas vecumā ļaus saglabāt vēlamo dzīves līmeni. Veiktā sabiedrības domas aptauja demonstrē, cik viegli ir iestāties par sabiedrībai patīkamām idejām, aiz kurām nestāv reālistisks seku aprēķins. Ņemot šo pašu piemēru un apskatot iespējamās problēmas – ja pensijas vecums būtu 50 gadi, tas nozīmētu, ka daudz ātrāk būtu jāsāk uzkrāt un jādara tas lielākās summās, kam lielākā daļa iedzīvotāju nav gatavi. Jau šobrīd trūkst izpratnes par to, ka pensijas uzkrājums ir jāaudzē pašiem, veicot savlaicīgas un regulāras iemaksas pensiju 3. līmenī vai cita veida uzkrājumos, vienlaikus mērķtiecīgi sekojot līdzi sava pensiju 2. līmeņa pārvaldīšanai. Lielākā daļa iedzīvotāju neizprot, ka 1. un 2. līmeņa uzkrājums bez papildus 3. līmeņa uzkrājuma spēs nodrošināt mazāk nekā pusi no pirms pensionēšanās ikmēneša ienākumiem.

Sliktie piemēri nav tālu jāmeklē

Ne bieži gadās, ka populistisko ideju sekas varam novērot arī reālajā dzīvē un valstī, kas ir pavisam tuvu. Kaimiņvalsts Igaunijas piemērs labi parāda to, cik viegli ir pieķerties šķietami pozitīvām un skaļām idejām, neapdomājot to ilgtermiņa ietekmi. Igaunijas parlamenta iepriekšējās vēlēšanas uzvarēja partija, kas cita starpā solīja ļaut brīvu pieeju pensiju 2. līmeņa uzkrājumiem pirms pensionēšanās vecumā. Solījums tika arī realizēts, kā rezultātā ap 1.5 miljardiem uzkrājumu tika iztērēti lielākoties patēriņā. Līdzīgus solījumus dzirdam arī Latvijā. Nav jābūt finanšu ekspertam, lai saprastu, kādas sekas šādi lēmumi nesīs nākotnē, kad cilvēki, kas savus pensiju uzkrājumus iztērēja šodien, pensionēsies ar aptuveni 20% mazākiem ienākumiem. Ilgākā termiņā ir “iegūts” liels skaits cilvēku, kuri būs spiesti sagaidīt vecumdienas ar minimālu sociālo nodrošinājumu.

Šādi politiski motivēti, nepārdomāti ierosinājumi ir daudz un dažādi, piemēram, novirzīt lielu daļu mūsu 2. līmeņa uzkrājumus konkrētu šī brīža Latvijas tautsaimniecības problēmu risināšanai. Tā rezultātā mums būtu liegts gūt adekvātu atdevi no mūsu uzkrājuma. Tādēļ aicinu visus iedzīvotājus kritiski vērtēt politiķu solījumus un domāt par to, kā populistiska rīcība ietekmē pašu labklājību ne tikai šodien, bet arī nākotnē.

Par CBL Asset Management

Bankas Citadele meitas uzņēmums IPAS CBL Asset Management ir viena no vadošajām un pieredzējušākajām finanšu aktīvu pārvaldes sabiedrībām Baltijas valstīs, kurā darbojas globāli atzīti ieguldījumu fondu pārvaldītāji. Tā ar investīciju portfeļu pārvaldīšanu nodarbojas jau kopš 2002. gada. Savukārt kopš 2003. gada kā viena no pirmajām Latvijā sāka pārvaldīt pensiju 2. līmeņa uzkrājumus. CBL Asset Management ir lielākā pārvaldnieku komanda Latvijā, kas, izmantojot pārvaldītāju pieredzi un mūsdienu tehnoloģijas, regulāri analizē finanšu un kapitāla tirgus, makroekonomikas tendences un pensiju uzkrājumus iegulda gan vērienīgos starptautiskos un vietējos Latvijas uzņēmumos, gan arī dažādu valstu obligācijās.

Papildu informācija:
Kristīne Mennika
Korporatīvās komunikācijas vadītāja
AS “Citadele banka”
Tālr. 26528533
E-pasts: Kristine.Mennika@citadele.lv
www.citadele.lv

Saistītās ziņas

Par mums

Kļūt par biedru

Nesen meklētais

Dokumenti

Dokumenti - 0
Pages - 0

Skatīt vairāk