Image
Canva

Apmēram trešdaļa Latvijas iedzīvotāju šobrīd neizmanto termiņnoguldījumus, jo uzskata, ka piedāvātās procentu likmes ir pārāk zemas. Vēl 16% norāda, ka nevar atļauties iesaldēt noteiktu naudas summu uz ilgāku laiku. Un vien 7% iedzīvotāju atzīmējuši, ka šobrīd viņiem ir termiņnoguldījums kādā no Latvijas bankām, uzrāda SEB bankas veiktās aptaujas* rezultāti.

Galvenie argumenti par labu termiņnoguldījumiem ir garantēts ienesīgums un zems risks (šo min 36% no noguldītajiem), kā arī apziņa, ka šādi nauda turpina strādāt (23% no noguldītājiem). Vēl apmēram trešdaļa norādījusi, ka šī ir iespēja pasargāt sevi no impulsīviem pirkumiem.

“Latvijas iedzīvotāji attiecībā uz uzkrājumiem un ieguldījumiem ir samērā konservatīvi, tāpēc termiņnoguldījums ir labs risinājums ļaut brīviem līdzekļiem strādāt un garantēti pelnīt. Pēc mūsu aprēķiniem, neizmantojot termiņnoguldījumus, tikai SEB bankas klienti zaudē iespēju nopelnīt līdz teju 45 miljoniem eiro gadā. Šādu summu varētu nopelnīt, ja šobrīd norēķinu kontu līdzekļus noguldītu gada termiņnoguldījumā ar procentu likmi 3% (atstājot katram klientam kontā 1000 eiro),” norāda SEB bankas valdes loceklis Arnis Škapars.

Eiropas Centrālā banka pēdējos mēnešos bāzes procentu likmi paaugstinājusi strauji: no -0,5% pērn jūlijā līdz 3,75% šī gada maijā. Reaģējot uz šo tendenci, pieaugušas arī termiņnoguldījumu procentu likmes, ko piedāvā finanšu iestādes. “Laika periods, kad Eiropā procentu likmes bija negatīvas, atradinājis cilvēkus no domām par noguldījumiem, kas savulaik bija ļoti populārs veids, kā nosargāt un audzēt savu kapitālu. Piemēram, SEB bankā 4 no 5 eiro šobrīd glabājas parastajos norēķinu kontos,” turpina SEB bankas valdes loceklis.

Lai gan jautājums, kā pasargāt naudu no inflācijas un likt tai pelnīt, šobrīd ir īpaši aktuāls, iedzīvotāju interese noguldīt vai vismaz novirzīt brīvos līdzekļus krājkontā joprojām ir salīdzinoši kūtra. SEB bankas aptaujas dati parāda, ka vien 5% no respondentiem apsver iespēju atvērt termiņnoguldījumu tuvāko 6 mēnešu laikā. Sākt noguldīt iedzīvotājus motivētu lielākas likmes un iespēja izņemt naudu pirms termiņa bez soda procentiem.

“Komercbanku piedāvātas noguldījumu likmes jau šobrīd ir ļoti tuvas ECB likmēm. Tas sniedz iedzīvotājiem un uzņēmējiem labākas iespējas izmantot brīvos līdzekļus un atsākt pozitīvo finanšu ieradumu, kas septiņu gadu negatīvo procentu likmju laikā ir piemirsts. Savukārt, runājot par pirmstermiņa depozītu pārtraukšanu, jāatzīmē ka, piemēram, SEB bankā par šo nav soda procentu vai komisijas maksu,” noslēdz bankas Arnis Škapars. 

*Iedzīvotāju aptauju Latvijā pēc SEB bankas pasūtījuma 2023. gada maijā veica uzņēmums Norstat. Tajā piedalījās 1005 respondenti vecumā no 18 līdz 74 gadiem.

Papildu informācijai:
Jeļena Novaka, SEB bankas privātpersonu komunikācijas vadītāja – tālr. 29401327, jelena.novaka@seb.lv
Vairāk par SEB grupu Latvijā:
Twitter/SEB_Latvia, Facebook/SEB.Latvia, YouTube/SEBlatvia, LinkedIn/Seb-banka-latvia
www.seb.lv
SEB grupa ir vadošā finanšu pakalpojumu sniedzēja Ziemeļeiropā. Kā banka ciešām un ilgtermiņa attiecībām, SEB Zviedrijā un Baltijā piedāvā finanšu konsultācijas un plašu finanšu pakalpojumu klāstu. Dānijā, Somijā, Norvēģijā un Vācijā SEB darbības galvenā prioritāte ir korporatīvo un investīciju bankas pakalpojumu sniegšana uzņēmumiem un institucionālajiem klientiem. SEB grupas darbību starptautiskā līmenī apliecina pārstāvniecība 20 pasaules valstīs. Uz 2023. gada 31. martu SEB Grupas kopējie aktīvi veido 3 802 miljardus Zviedrijas kronu, kopējie aktīvi pārvaldīšanā – 2 221 miljardi Zviedrijas kronu. SEB grupā strādā 16 000 darbinieku. Vairāk par SEB grupu: www.sebgroup.com.

Saistītās ziņas

test wysiwyg
02.05.2024.

Par mums

Kļūt par biedru

Nesen meklētais

Dokumenti

Dokumenti - 0
Pages - 0

Skatīt vairāk