Image

2020. gadā SEB banka mājokļa kredītos piešķīra 129 miljonus eiro, tādējādi palielinot hipotekāro kredītu portfeli par 4,5%. Vairāk nekā puse no jaunajiem aizdevumiem bija kredīti ar Altum atbalstu.

Visbiežāk (73% gadījumos) klienti vēršas pēc finansējuma dzīvokļa iegādei un remontam. Vairāk nekā 80% šādu darījumu noslēgti Rīgā un Pierīgā, turklāt vairāk nekā pusē gadījumu klienti izvelējušies dzīvokli mājās kas celtas pēc 2000. gada. Apmēram piektā daļa no piešķirtā finansējuma novirzīta privātmājas iegādei vai remontam, bet 8% – privātmājas būvniecībai.

“Protams, Covid-19 ieviesa korekcijas mūsu klientu plānos. Pēc pirmās ārkārtējās situācijas izsludināšanas pērn martā novērojām ievērojamu kritumu pieprasījumā pēc mājokļa kredītiem. Neziņa un situācijas neprognozējamība lielākoties bija iemesls, kāpēc cilvēki kļuva daudz piesardzīgāki un uz laiku atlika plānus iegādāties mājokļus. Kā jebkurā krīzē, arī šajā ir klienti, kuru ienākumi būtiski samazinājās, tāpēc 2020. gada pavasarī veltījām daudz enerģijas, lai pielāgotu kredīta maksājumus klienta esošajai naudas plūsmai. Kopumā atbalstu saņēma vairāk nekā 1900 klientu. Jau vasaras sākumā pieprasījums pēc kredītiem atkal atgriezās ar augšupejošu tendenci un tirgus turpināja pozitīvu attīstību visu gada otro pusi. Tomēr kopumā 2020. gadā jaunu mājokļa kredītu apjoms SEB bankā bija par 11% mazāks nekā 2019. gadā”,

– komentē SEB bankas valdes loceklis Arnis Škapars.

“Šobrīd redzam, ka pieprasījums pēc finansējuma turpina būt stabils, un līdz ar to prognozējam mērenu pieaugumu arī turpmāk. Cilvēki spējuši pielāgoties jaunajai realitātei, turklāt, ja ģimenei ir bijusi vēlme uzlabot dzīves apstākļus un tā mērķtiecīgi  veidoja uzkrājumus pirmajai iemaksai, tad kaut ar laika nobīdi, bet šis plāns tiek realizēts. Īpaši, ja mājsaimniecības ienākumi nav būtiski ietekmēti Covid-19 pandēmijas dēļ. Turklāt krīze ir mainījusi mūsu ikdienu. Mājoklis ir kļuvis gan par bērnudārzu, gan skolu, gan biroju. Tas, protams, sekmē pieprasījumu pēc finansējuma esošā īpašuma remontam vai jauna iegādei.”

Turpinās veiksmīga sadarbība ar ALTUM

Arvien nozīmīga loma kreditēšanas attīstībā ir Altum atbalstam. No pērn piešķirtajiem aizdevumiem 42% bija kredīti ar Altum galvojumu ģimenēm, bet vēl 12% – ar Altum galvojumu jauniem speciālistiem. Līdz ar jauna atbalsta mehānisma daudzbērnu ģimenēm – subsīdijas “Balsts” – ieviešanu, redzam klientu interesi arī par šo programmu.

“Mūsu visaktīvākie aizņēmēji ir jauni cilvēki vecumā no 26 līdz 35 gadiem. Tāpēc Altum atbalsts ir ļoti svarīgs. Šobrīd jau vairāk nekā puse aizdevumu ir ar Altum atbalstu. Savukārt “Balsts” subsīdija dažreiz ir vienīgā iespēja tikt pie mājokļa arī daudzbērnu ģimenēm. Līdz šim tik daudz runāts par nepieciešamību uzlabot demogrāfiskos rādītājus, un beidzot ir arī valsts atbalsts, lai lielas ģimenes varētu atļauties sev piemērotāku mājokli. Šobrīd lielākajai daļai jauno aizņēmēju ikmēneša maksājumi ir no 150 līdz 300 eiro, taču joprojām ir izaicinājums uzkrāt pirmajai iemaksai. Tāpēc valsts atbalstam, kas sniedz iespēju samazināt pirmās iemaksas apmēru, šobrīd ir izšķiroša nozīme,” uzsver Arnis Škapars.

Viss mājokļa kredīta noformēšanas process – attālināti

Pielāgojoties jaunajai realitātei, kad iespējas noslēgt darījumus klātienē ir ierobežotas, SEB banka mērķtiecīgi un rūpīgi attīstījusi iespēju visus ar mājokļa kredītu saistītos dokumentus parakstīt attālināti. Pērn klienti aktīvi izmantojuši šādu iespēju – vairāk nekā 80% no visiem līgumiem tika noformēti, izmantojot digitālās parakstīšanas iespējas internetbankā. Tādejādi šobrīd viss aizdevuma noformēšanas process, sākot ar pirmo video konsultāciju un beidzot ar dokumentu parakstīšanu, norit digitāli.

Papildu informācijai:
Jeļena Novaka, SEB bankas privātpersonu komunikācijas vadītāja – 29401327, jelena.novaka@seb.lv

Vairāk par SEB grupu Latvijā:
Twitter/SEB_Latvia, Facebook/SEB.Latvia un Skype/SEB_Latvija, YouTube/SEBlatvia
www.seb.lv

SEB grupa ir vadošā finanšu pakalpojumu sniedzēja Ziemeļeiropā. Kā banka ciešām un ilgtermiņa attiecībām, SEB Zviedrijā un Baltijā piedāvā finanšu konsultācijas un plašu finanšu pakalpojumu klāstu. Dānijā, Somijā, Norvēģijā un Vācijā SEB darbības galvenā prioritāte ir korporatīvo un investīciju bankas pakalpojumu sniegšana uzņēmumiem un institucionālajiem klientiem. SEB grupas darbību starptautiskā līmenī apliecina pārstāvniecība 20 pasaules valstīs. Uz 2020. gada 31. decembri SEB grupas kopējie aktīvi veido 3,040 miljardu Zviedrijas kronu, kopējie aktīvi pārvaldīšanā – 2,106 miljardi Zviedrijas kronu. SEB grupā strādā 15 500 darbinieku. Vairāk par SEB grupu: www.sebgroup.com

Saistītās ziņas

test wysiwyg
02.05.2024.

Par mums

Kļūt par biedru

Nesen meklētais

Dokumenti

Dokumenti - 0
Pages - 0

Skatīt vairāk