Image
Canva

Ja katru mēnesi mēs investētu vienu eiro, un gada vidējā atdeve būtu 10%, tad pēc 95 gadiem mūsu kontā būtu viens miljons eiro. Protams, šis iegūtais miljons kalpotu kā mantojums nākamajām paaudzēm, taču būtiskākais ir saprast, ka arī viens eiro finansiāli var ienest daudz vairāk nekā pirmajā brīdī varētu šķist. SEB bankas Finanšu plānošanas eksperte Elīna Kalniņa skaidro, kādi ir citi ieguvumi, investējot vienu eiro mēnesī.

Viens eiro – daudz iespēju

Latvijas iedzīvotāji ir diezgan kūtri uz naudas investēšanu dažādu aizspriedumu dēļ. SEB bankas veiktās aptaujas* dati liecina, ka 26% Latvijas iedzīvotāju neveic naudas ieguldījumus, baidoties no iespējamiem zaudējumiem, 14% respondentu norāda, ka zināšanu trūkums attur viņus no investīciju veikšanas, savukārt 59% iedzīvotāju atzīst, ka viņiem trūkst brīvu naudas līdzekļu šādām aktivitātēm.

Taču, ja katram aptaujātajam pajautātu, vai viena eiro ieguldījums mēnesī būtu finansiāli iespējams, visticamāk, atbilde būtu “jā”.  Līdz ar to, galvenais iemesls iedzīvotāju kūtrumam ir zināšanu un izpratnes trūkums par finanšu tirgiem, tai skaitā par mūsdienīgiem investīciju risinājumiem, kas ļauj ieguldīt pat nelielas naudas summas.

Eiro – tikai kā sākuma ieguldījums

Viena eiro ieguldījums ir piemērots tiem, kam ir bailes uzsākt investēšanu zināšanu trūkuma dēļ, kā arī ir maldīgs priekšstats vai nezināšana par to, kas notiks tālāk. Katru mēnesi novirzot vienu vai tūkstoti eiro –  darbību secība nemainās – ir jāatver konts un jāatbild uz vairākiem jautājumiem, kas saistīti ar ieguldījumu risku.

Apziņa, ka riskējat tikai ar vienu eiro, var sniegt drosmi izmēģināt investēšanu. Tomēr ir svarīgi saprast, ka viena eiro ieguldījums ir tikai sākums, kas palīdz pārbaudīt uz savas ādas, kā strādā investīcijas.

Ieraduma veidošana

Izvēloties automātisku iemaksu un katru mēnesi ieguldot vienu eiro, arī pacietība un laiks spēlē svarīgu lomu. Sistemātiski investējot, iespējams sasniegt vēlamos rezultātus.

Ja ik mēnesi ieguldītu vienu eiro, ar 10% vidējo gada peļņas likmi, pēc viena gada peļņa būtu aptuveni 1,30 eiro, bet pēc desmit gadiem – aptuveni 20 eiro. Ja skatāmies 40 gadu nogrieznī – tie būtu jau vairāk nekā 5 000 eiro**. Iegūtā naudas summa būtu ievērojami lielāka, ja investīcijām novirzītu desmit vai simts reizes lielāku naudas summu.

Jaunu zināšanu apgūšana

Ir nepieciešams tikai viens gads, lai, ieguldot vienu eiro, attīstītais ieradums un uzkrātās zināšanas mudinātu turpināt investēt un palielināt ieguldīto summu. Periodiska nelielas summas ieguldīšana ļaus saprast, cik daudz laika ir nepieciešams veltīt investīcijām, kā arī ļaus izprast savu riska toleranci, jo ieguldījumu vērtība šajā laikā var gan pieaugt, gan samazināties.

Investori, kuriem jau ir dažu gadu pieredze investīcijās, pat, ja tiek ieguldītas nelielas summas, tirgus svārstības pārdzīvo pavisam citādāk, investējot spēj pieņemt racionālus lēmumus, nepadodas ne citu, ne savām emocijām. Tas ļauj ievērot izvēlēto stratēģiju un sasniegt vēlamo rezultātu ilgtermiņā.

Tātad, katru mēnesi veicot investīcijas viena eiro apmērā, jums laika gaitā veidosies izpratne par finanšu tirgiem un investīcijām, kas palīdzēs pieņemt pārdomātus lēmumus arī ieguldot lielākas naudas summas.

SEB banka atgādina, ka investīcijas ir saistītas ar risku. Sīkāk par SEB bankas pakalpojumiem, finanšu instrumentiem un ar to saistītajiem riskiem varat iepazīties šeit: https://www.seb.lv/privatpersonam/uzkrajumi-un-ieguldijumi/ieguldijumi. SEB banka iesaka iepazīties ar attiecīgajiem nosacījumiem un ja nepieciešams, sazināties ar kādu no mūsu speciālistiem. 

*Iedzīvotāju aptauju Latvijā pēc SEB bankas pasūtījuma 2023. gada februārī veica uzņēmums Norstat. Tajā piedalījās 1006 respondenti vecumā no 18 līdz 74 gadiem.

**Aprēķini veikti, neiekļaujot iespējamās ar investīcijām saistītās izmaksas. Aprēķins ir informatīvs, pelņas procents nav garantēts.

Papildu informācijai:
Jeļena Novaka, SEB bankas privātpersonu komunikācijas vadītāja – tālr. 29401327, jelena.novaka@seb.lv
Vairāk par SEB grupu Latvijā:
Twitter/SEB_Latvia, Facebook/SEB.Latvia, YouTube/SEBlatvia, LinkedIn/Seb-banka-latvia
www.seb.lv
SEB grupa ir vadošā finanšu pakalpojumu sniedzēja Ziemeļeiropā. Kā banka ciešām un ilgtermiņa attiecībām, SEB Zviedrijā un Baltijā piedāvā finanšu konsultācijas un plašu finanšu pakalpojumu klāstu. Dānijā, Somijā, Norvēģijā un Vācijā SEB darbības galvenā prioritāte ir korporatīvo un investīciju bankas pakalpojumu sniegšana uzņēmumiem un institucionālajiem klientiem. SEB grupas darbību starptautiskā līmenī apliecina pārstāvniecība 20 pasaules valstīs. Uz 2023. gada 31. martu SEB Grupas kopējie aktīvi veido 3 802 miljardus Zviedrijas kronu, kopējie aktīvi pārvaldīšanā – 2 221 miljardi Zviedrijas kronu. SEB grupā strādā 16 000 darbinieku. Vairāk par SEB grupu: www.sebgroup.com.

Saistītās ziņas

test wysiwyg
02.05.2024.

Par mums

Kļūt par biedru

Nesen meklētais

Dokumenti

Dokumenti - 0
Pages - 0

Skatīt vairāk