Image

SEB bankas pērn veiktā pētījumā par sabiedrības paradumiem un interesi finanšu investīciju jomā konstatēts, ka 45% Latvijā dzīvojošo sieviešu savus brīvos līdzekļus iegulda dažādos investīciju instrumentos: 3. pensiju līmenī, apdrošināšanā, akcijās, nekustamajā īpašumā u.c. Vīriešu vidū šis īpatsvars ir augstāks un sasniedz 53%, tomēr vienlaikus sieviešu veikto ieguldījumu apjoms, piemēram, SEB bankā, veido vien 25% no kopējiem ieguldījumiem bankā.

Aktīvākas investores dzīvo Igaunijā

“Apkopotie dati liecina, ka sievietes Latvijā ir mazāk aktīvas, domājot par savu brīvo finanšu līdzekļu pārvaldību. Redzam, ka sievietes Latvijā iegulda četras reizes mazāk nekā vīrieši. Turklāt, neskatoties uz to, ka interese par investēšanu ir divām trešdaļām sieviešu, kuras šobrīd nekur neiegula naudu, sākt reālas investīcijās tuvākā gada laikā plāno vien katrā astotā sieviete,”

norāda SEB bankas Privātpersonu segmenta vadītāja Elīna Kalniņa.

Līdzīgu tendenci iespējams identificēt arī pārējās Baltijas valstīs. Tā piemēram, Lietuvā tikai 25% no SEB bankas investīciju pakalpojuma – Roboinvestora – lietotājiem ir sievietes, bet Igaunijā – 35%. Savukārt Latvijā sieviešu īpatsvars šajā pakalpojuma segmentā veido 29%.  Tāpat, analizējot datus par investīciju apjomiem, var secināt, ka visā Baltijā novērojama līdzīgā situācija – summa, ko finanšu instrumentos iegulda sievietes, ir vidēji četras reizes mazāka nekā ieguldījumi, ko veic vīrieši.

Vērtējot Roboinvestora datus, var teikt, ka drosmīgākas investores ir Lietuvā – tur vidēja investīciju summa mēnesī ir visaugstākā – 35 eiro. Tai seko Latvija ar gandrīz 28 eiro un Igaunija – 25 eiro. Toties tieši Igaunijā sieviešu – investoru skaits ir vislielākais. Lietuvā Roboinvestoru izmanto par 16% mazāk sieviešu nekā Igaunijā, bet Latvijā Roboinvestora lietotajās skaits ir par 60% mazāks, nekā Igaunijā.

Kūtrāk, bet konsekventāk

SEB bankas apkopotie dati liecina, ka pārmaiņas investoru demogrāfijā notiek ļoti lēni. Salīdzinot ar iepriekšējo gadu, kopējais sieviešu investīciju portfelis pieaudzis tikai par 3% un šobrīd sasniedz 34 miljonus eiro, tikmēr vīriešu investīciju portfelis pieaudzis par gandrīz 9% un ir 102 miljoni eiro.

Elīna Kalniņa atzīmē:

“Lai arī sieviešu veikto uzkrājumu apjomu dinamika varētu būt straujāka, tomēr ir jānorāda uz vienu būtisku niansi. Proti, sievietes, kuras sāk investēt, ir konsekventākas un saglabā līdzīgu aktivitāti neatkarīgi no vecuma grupas, tādēļ viņu kopējam portfelim un sieviešu finansiālajai neatkarībai nākotnē vajadzētu tikai pieaugt. Analizējot investoru vidējo vecumu, redzam, ka lielāko daļu vērtspapīru darījumu veikuši 36-50 gadus veci cilvēki, bet sievietes un vīrieši vecumā no 51 līdz 64 gadiem ir vienlīdz aktīvi investēšanā. Savukārt vecuma kategorijā virs 65 gadiem jau skaitliski vairāk iegulda tieši sievietes. Visticamāk, tas skaidrojams ar demogrāfisko situāciju un vīriešu un sieviešu vidējo dzīves ilgumu.”

Par SEB bankas Roboinvestoru

Jau gandrīz gadu SEB banka savā mobilajā lietotnē piedāvā īpašu rīku – Roboinvestoru, kas pilda konsultanta lomu, uzdodot lietotājam virkni jautājumu par ieguldījumu mērķiem, pieļaujamo risku, kā arī pašreizējo finansiālo situāciju. Pēc saņemtās informācijas analīzes klientam piedāvā viņam piemērotāko ieguldījumu risinājumu. Līdz šim Roboinvestors klientiem ieteica ieguldījumus SEB grupas pārvaldītajos ieguldījumu fondos, savukārt turpmāk šeit pieejams arī portfeļa pārvaldības pakalpojums, kura ietvaros klienta līdzekļi tiek ieguldīti viņam piemērotākajā ETF portfelī.

Uz šo dienu Roboinvestoru izmēģinājuši jau vairāk nekā 90 tūkstoši klientu visā Baltijā un 12% no viņiem sākuši savas investēšanas gaitas, vidēji mēnesī novirzot ieguldījumiem fondos ap 40 eiro, ETF portfeļos – ap 70 eiro.

SEB banka atgādina, ka naudas līdzekļu ieguldīšana finanšu instrumentos ir saistīta ar risku. Vairāk par ieguldījumu fondiem un ar tiem saistītajiem riskiem var uzzināt SEB bankas mājaslapā. Iesakām rūpīgi izlasīt saistošos noteikumus un, ja nepieciešams, konsultēties ar bankas darbiniekiem.

 

Papildu informācijai:
Jeļena Novaka, SEB bankas privātpersonu komunikācijas vadītāja – 29401327, jelena.novaka@seb.lv
Vairāk par SEB grupu Latvijā:
Twitter/SEB_Latvia, Facebook/SEB.Latvia, YouTube/SEBlatvia, LinkedIn/Seb-banka-latvia
www.seb.lv

SEB grupa ir vadošā finanšu pakalpojumu sniedzēja Ziemeļeiropā. Kā banka ciešām un ilgtermiņa attiecībām, SEB Zviedrijā un Baltijā piedāvā finanšu konsultācijas un plašu finanšu pakalpojumu klāstu. Dānijā, Somijā, Norvēģijā un Vācijā SEB darbības galvenā prioritāte ir korporatīvo un investīciju bankas pakalpojumu sniegšana uzņēmumiem un institucionālajiem klientiem. SEB grupas darbību starptautiskā līmenī apliecina pārstāvniecība 20 pasaules valstīs. Uz 2022. gada 30. jūniju SEB grupas kopējie aktīvi veido 4 113 miljardus Zviedrijas kronu, kopējie aktīvi pārvaldīšanā – 2 100 miljardi Zviedrijas kronu. SEB grupā strādā 16 000 darbinieku. Vairāk par SEB grupu: www.sebgroup.com.

Saistītās ziņas

test wysiwyg
02.05.2024.

Par mums

Kļūt par biedru

Nesen meklētais

Dokumenti

Dokumenti - 0
Pages - 0

Skatīt vairāk