Image

Viens no labākajiem veidiem, kā mērķtiecīgi samazināt savu aktīvu risku, ir ieguldījumi dažādos investīciju fondos jeb portfeļa diversifikācija. Taču, vai tas nozīmē, ka ar šo pietiek un investors var dzīvot bez rūpēm, gaidot drošu peļņu no saviem ieguldījumiem, skaidro Luminor Investīciju produktu vadītājs Jānis Bebris.

Nozaru diversifikācija

Ja izvēlētais fonds veicis investīcijas dažādu uzņēmumu akcijās, tas vēl nenozīmē labi diversificētu investīciju.

“Ļoti bieži iesācējiem investīciju jomā var rasties iespaids, ka atrodot divus līdz trīs fondus, kuros ir 300 akcijas, portfelis ir diversificēts. Bet, piemēram, ja tās visas ir ASV tehnoloģiju uzņēmumu akcijas, tad to nekādi nevar uzskatīt par diversificētu portfeli,”

viņš norāda.

Līdz ar to, izvēloties fondu, jāvērš uzmanība, lai tajā būtu pārstāvētas akcijas no dažādu nozaru uzņēmumiem. Tajā pašā laikā tas nenozīmē, ka katram fondam jābūt ar ļoti plašu nozaru aptveri.

“Investors var izvēlēties vairākus fondus, no kuriem viens ir informācijas tehnoloģiju uzņēmumu fonds, otrs fokusējas, piemēram, uz finanšu uzņēmumiem, savukārt trešais – uz tirdzniecības uzņēmumiem,”

ilustrē Jānis Bebris.

Galvenais, lai portfelī ir pārstāvētas pēc iespējas dažādākas nozares.

“Ja visi fondā esošie uzņēmumi nodarbojas ar naftas biznesu, tad, krītot naftas cenai, visu šo uzņēmumu akciju cena samazināsies,”

viņš norāda.

Investīcijas dažādās valstīs un reģionos

Veidojot diversificētu portfeli, ir svarīgi, lai tajā būtu pārstāvētas akcijas no dažādiem reģioniem un valstīm. Amerikas Savienoto Valstu ekonomika ir pasaulē lielākā un arī tās finanšu tirgi ir vieni no attīstītākajiem, un tā kā ASV akciju tirgus sastāda aptuveni 60 % no pasaules tirgus, jārēķinās, ka ievērojama portfeļa daļa visticamāk būs no šī reģiona.

“Tomēr es noteikti iesaku ieguldīt arī citu valstu uzņēmumu akcijās, tostarp tādos, kuru ievērojama daļa uzņēmējdarbības koncentrēta attīstības valstīs.

“Tā kā attīstīto valstu ekonomikas cikls ir salīdzinoši līdzīgs, tad investīcijas attīstības valstu akcijās palīdz to izkliedēt. Tā rezultātā ieguldījumu portfelis būs sabalansētāks un sniegs arī potenciāla papildus pieauguma iespējas,”

norāda Jānis Bebris.

Attīstības valstu ekonomikas ir salīdzinoši zemākā attīstības posmā, kas nākotnes izaugsmes potenciālu teorētiski padara daudz lielāku. Taču arī šajā ziņā svarīgi sekot līdzi situācijai, tajā skaitā valstu politiskajai stabilitātei, kā arī no politiskajiem procesiem atkarīgajam ekonomikas kursam, un jo īpaši kā tas ietekmēs konkrētas nozares.

Bailes nokavēt izaugsmi

Nereti investori aizmirst ļoti svarīgu faktu, kas jāņem vērā, proti, neviena investīciju fonda pagātnes ienesīgums negarantē veiksmi nākotnē. Sevišķi būtiski to paturēt prātā tad, kad akciju tirgus pārkarst.

“Ja kaut kas ir pārāk strauji audzis, tas parasti nozīmē, ka lielākā daļa nākotnes izaugsmes jau ir iekļauta cenā un pieaug arī krituma risks. Tādēļ vispirms ir jāiepazīstas ar situāciju – ja akciju tirgus ir pārkarsis, jārēķinās, ka cena var jebkurā brīdī samazināties un investoram ir jābūt gatavam nekavējoties reaģēt,”

viņš paskaidro.

Tas, kādēļ akciju tirgus bieži pārkarsts, viņaprāt, ir saistīts ar cilvēku psiholoģiskajām īpatnībām. Proti, visi baidās kaut ko nokavēt.

“Ja investors redz, ka akciju cena pieaug, bet viņš šajā izaugsmē nepiedalās, tas psiholoģiski ir ļoti grūts stāvoklis. Tādēļ investējot, kļūdas pieļauj ne tikai iesācēji, bet arī profesionāļi,”

stāsta bankas eksperts

Tāpēc investējot, nevajadzētu paļauties uz fonda pagātnes ienesīgumu, bet jārēķinās tikai ar nākotnes potenciālu. Ieguldot vienmēr nepieciešams izstrādāt ilgtermiņa stratēģiju pie kuras pieturēties, lai tirgus strauju svārstību gadījumā būtu iepriekš izstrādāts rīcības plāns un ieguldījumu process būtu balstīts uz izsvērtiem lēmumiem nevis emocijām.

“Pagātnes ienesīgums ir vissliktākais faktors, pēc kā izvēlēties savas nākotnes investīcijas,”

stāsta Jānis Bebris.

Papildu informācija:
Inese Kronberga
Luminor sabiedrisko attiecību vadītāja
Tālr.: 29215409
E-pasts: Inese.Kronberga@lum

Saistītās ziņas

test wysiwyg
02.05.2024.

Par mums

Kļūt par biedru

Nesen meklētais

Dokumenti

Dokumenti - 0
Pages - 0

Skatīt vairāk